Компанія пана Куперхольца Vimana Tech знаходиться в Австралії та розробляє інноваційні технології для дистанційного контролю стану бджолиних сімей. Наразі працює два проекти.
Суть першого полягає в тому, що у вулик поміщаються багатофункціональні датчики, які дозволяють отримувати дані про температуру, активність комах, записувати звуки всередині вулика. Всі ці дані піддаються аналізу та передаються пасічнику з висновками про стан сім’ї. Вони з високою ймовірністю можуть визначити наявність проблем у гнізді, наприклад, відсутність матки, ройовий стан та інше.
«Це дуже зручно, – каже бджоляр Макс Кейн, зі штату Вікторія (Австралія), який живе за 150 кілометрів від своєї пасіки у 150 сімей. – Це звільняє мене від зайвих поїздок на пасіку. Коли ж я приїжджаю, я точно знаю, в яких вуликах можливі проблеми і починаю огляди саме з них».
Другий проект компанії носить назву «Пурпурний вулик». У льотка вулика встановлюється відеокамера, яка знімає бджіл, що відлітають і прилітають. Програма, яка аналізує знімки, може побачити кліщів варроа на їх тільцях, порахувати і дати сигнал тривоги бджоляру, якщо заклещеність сім’ї починає наближатися до небезпечної межі. Бджолярі чудово знають, що кліщ є головною причиною багатьох бід, від вірусних захворювань, до зльоту сім’ї. Тому знання про його наявність та кількість вкрай важливі.
«Щоб дізнатися відсоток заклещеності сім’ї бджоляр має взяти 100-300 бджіл, убити їх заляв цукровим сиропом або обробити спиртом, і підрахувати кількість кліща, що відокремилася, – говорить Куперхольц.- Або розкрити трутневий розплід і уважно оглянути його виявляючи кліща. Заняття не з приємних та дуже трудомістке. Наша технологія дозволяє дізнатися про наявність паразита швидше, точніше і методами, що не знищують бджіл», – розповів глава компанії Vimana Tech.
«Зараз уряд витрачає мільйони доларів, щоб виявляти варроа на пасіках Австралії та запобігти його поширенню країною. Наші технології можуть суттєво підвищити ефективність цих заходів», – підсумував підприємець.
Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора: https://t.me/pasikadenzadnem