Зак Бейтсон – науковий співробітник Національного сільськогосподарського центру генотипування у місті Фарго (США, штат Північна Дакота). Це некомерційна організація розробляє генетичні тести на хвороби.
Лабораторія Зака спеціалізується на виявленні патогенних бджолиних вірусів, бактерій та грибків. Раніше для цієї мети доводилося брати з сім’ї близько 200 бджіл, убивати їх та проводити дослідження. Однак зараз технології дозволяють для цієї мети використовувати мед, взятий із дослідної сім’ї. Щоб зробити ПЛР-тест дослідникам достатньо близько двох чайних ложок золотистої рідини. Схожий аналіз використовують для виявлення COVID-19. Однак у нашому випадку цей тест визначає наявність фрагментів генетичного матеріалу патогенів бджіл.
На початку роботи, лабораторія могла визначати наявність дев’яти вірусів та двох бактерій. Тепер навчилися тестувати наявність 18 різних патогенів. Мало того, спочатку тести могли тільки виявляти їх наявність. Тепер ДНК-аналіз може визначити ще й концентрацію кожного патогену окремо. За словами Бейтсона, багаторічний досвід роботи дозволяє їм за результатами аналізу визначити, чи переживе сім’я зиму, чи через стрес зумовлений великою кількістю та різноманітністю вірусів сім’я в зоні серйозного ризику.
Загалом у США спостерігається високий рівень зараження сімей найрізноманітнішими вірусами. Це пов’язують із паразитом варроа який має широке розповсюдження і який є їх переносником. Цікаво, що професійні пасічники часто звинувачують бджолярів-аматорів у безконтрольному поширенні кліща та захворювань. Мовляв, їхній дилетантський підхід до ведення справи є джерелом усіх бід. Любителі в свою чергу звинувачують у тому ж професіоналів, які активно кочують, піддають своїх вихованців різноманітним стресам, які через це мають слабкий імунітет і більш схильні до захворювань і їх поширеню.
«Хто ж правий у цій суперечці? Наші можливості якраз і можуть допомогти знайти відповідь на це питання», – каже Бейтсон, закликаючи бджолярів частіше користуватися послугами його лабораторії.
«Доглядати бджіл велика відповідальність, – стверджує Зак, – Мати пасіку це як мати дітей або собак. Ви повинні все знати про стан здоров’я комах, лікувати та піклуватися про них».
Анатолій ГУРМАН, телегра-канал автора https://t.me/pasikadenzadnem