Новини з України

ПРОБЛЕМИ ПАСІЧНИКІВ НОВГОРОД-СІВЕРЩИНИ

Юрій Демченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Пасіки Юрія Демченка і Анатолія Телегуз кочові. Кочують пасіками з весни. В теплу пору вони проводять часу більше на пасіках ніж вдома. Юрій чотири місяці на рік живе і працює в маленькому будиночку, біля своїх вуликів. “От як вивезли ми в травні, так це ще ми пізно вивезли – зазвичай в квітні, і до осені, до кінця серпня”, – розповів пасічник Юрій Демченко.

До російського кордону від пересувних пасік Юрія та Анатолія близько 40 кілометрів. Найбільше Юрій непокоїться, якщо раптово почнуться військові дії, а він не встигне забратись звідси. Щоб згорнути та вивезти все це господарство потрібно не менше двох днів.

Обстріли ж чує регулярно, найчастіше, каже, під ранок: “Далеченько, але чутно добре”.

Інша проблема місцевих бджолярів під час війни, сказав сусід по пасіці Анатолій, низька ціна на мед. На Новгород-Сіверщині за кілограм гречаного меду, за його словами, дають тепер 69-70 гривень. А на базарі можна продати дорожче – 180 гривень за кілограм меду, але для нього ринок – не вихід.

“В місто везти реалізувати його, стояти там продавати – нема часу, бо тут роботи багато. Воно так здається – що тут, а так – треба передивитись кожну сім’ю, треба погоду вибрати”,– розповів пасічник

Єдиний вихід – продати перекупникам і назвав гуртову ціну, яку вважає прийнятною для себе.

Зараз Юрій і Анатолій оформляють на свої пасіки паспорти. Сподіваються, це дозволить отримати фінансову підтримку з боку держави. “Якщо держава буде трохи фінансувати пасічників, можна буде закупити вощину, будматеріали на рамки, ліки від кліща. Все ж подорожчало”, – сказав Анатолій Телегуз.

Пасічниця Наталія розповіла, що цьогоріч пасіку не вивозили: чоловік через російське вторгнення втратив роботу, – цех в лісництві закрили, то поїхав заробляти гроші у Київ. Бджіл залишив на неї.

Жінка каже, невеликою пасікою, як у них, можна було б заробляти на життя, але не з теперішніми цінами на мед.

“Ринку збуту немає. Люди мед купляють слабко – нема грошей. Є в нас один оптовий закупівельник, але ціну вони малу дають. Сказав, – 63, 64 гривні за кілограм”, – сказала Наталія Мишко.

“Через те що війна. У людей роботи немає. Відповідно немає грошей за що купувати. І мед це таке. Я на місцю будь-якої людини теж би сказала, я краще куплю хліба ніж меду”.

Відміна мита і квот на український мед з боку Євросоюзу не рятує ситуацію для невеликих пасічників, які є на Новгород-Сіверщині, сказала жінка: “Туди нам – ні. Це ті, що раніше почали займатися. Як оцей. Що в нас мед оптом скупає, він, мабуть, його кудись відправляє. А нам, щоб зайнятись – я не знаю просто з чого почати. Це треба, щоб і підтримка якась була і хтось хоча б підказав, як це зробити. А нам самим простим селянам, як це зробити?”.

https://suspilne.media/267314-zakupivelniki-proponuut-nizki-cini-za-med-a-rozdribnih-pokupciv-stalo-mense-problemi-pasicnikiv-novgorod-siversini/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.