сильные пчелиные семьи
Технології

Робота з підсилення ослаблених сімей

Відома аксіома про те, що для отримання хороших медозборів, дуже важливо з ранньої весни мати сильні сім’ї.

Сильною сім’єю навесні буде та, яка відповідає ряду критеріїв, у тому числі:

  • Наявність достатньої кількості молодих бджіл, які здатні створювати відповідні умови для інтенсивного нарощування весняного розплоду.
  • Створювати умови для вильоту льотної бджоли по збору нектару при будь-якому взятку.
  • Присутність сильної матки з високою несучістю.
  • Наявність у достатній кількості запасів меду та перги, а також якісних рамок з вільними світло-коричневими стільниками.

До слабких бджолосімей відносять сім’ї, у яких бджоли займають менше трьох рамок (про осінні відбори не йдеться). Якщо слабкі бджолосім’ї з’явилися на пасіці, необхідно відразу вживати заходів для їхнього виправлення або посилення. Якщо матка сильна, а бджіл недостатньо, у такому разі говорять про посилення слабких бджолиних сімей.

Відомі кілька ситуативних варіантів виправлення ослаблених бджолосімей: посилення печатним розплодом на виході або додаванням льотних бджіл.

Найбільш поширеним способом посилення слабких сімей є постановка у гніздо рамок із розплодом на виході. За один прийом можна ставити не більше однієї рамки, тому що при слабкій сім’ї та прохолодній погоді розплід може застигнути та загинути в комірках.

Для зміцнення слабких сімей слід передусім подбати про утеплення гнізда, для чого треба стежити за якістю утеплювачів і скоротити гніздо так, щоб бджоли густо покривали рамки. Утеплення використовується і у вуликах з рамками, орієнтованими по ходу льотка, і з рамками орієнтованими перпендикулярно льотку. Крім того, можна використовувати метод, згідно з яким центральна частина гнізда з розплодом та маткою ізолюється заставними дошками. У цьому випадку бджоли йдуть з рамок, що покривають, на рамки з розплодом, що сприяє підвищенню їх температури.

Існують також методи штучного посилення одних бджолосімей за рахунок інших: зрілим печатним розплодом та нельотними молодими бджолами. Ці методи з успіхом застосовуються і навесні, і, особливо, восени під час підготовки бджіл до зимівлі.

При посиленні зрілим печатним розплодом останній беруть від сильних та здорових сімей, що мають 7–8 рамок розплоду. Для посилення вибирають рамку, де весь розплід запечатаний, а лялечки вже починають темніти. Ще краще брати рамку, де бджоли вже почали виходити зі стільників. Слабким сім’ям не слід давати занадто багато розплоду, тому що вони не в змозі його обігріти. До чотирьох рамок можна додавати одну, до шести – 2. Бджіл при виїмці рамки з гнізда і перенесення в інший вулик можна струшувати, а можна залишати. Але в цьому випадку і необхідно суворо стежити за тим, щоб не перенести разом з рамкою і матку.

Ви повинні увійти, щоб прочитати решту цієї статті. Будь ласка, увійдіть або оформіть передплату на електронний варіант газети.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.