Здоров'я бджіл

РОЗКРИТА МОЖЛИВА ПРИЧИНА ОСЛАБЛЕННЯ БДЖОЛОСІМЕЙ?

В Оксфордському університеті (Англія), під керівництвом доктора Рейчела Х. Паркінсона, провідного спеціаліста відділу зоології, пройшли досліди щодо визначення впливу пестицидів на бджіл. Зрозуміло, що велика доза веде до загибелі комахи, але дослідники поставили за мету визначити, як малі дози отрути впливають на поведінку комах.

Для досліду були організовані кілька бджолиних груп, одну з яких підгодовували чистим розчином сахарози, інші отримували сироп забруднений імідаклопридом (неонікотиноїдним інсектицидом) у концентрації 50 частин на мільярд, сульфоксафлором в концентрації 50 частин на мільярд, і порівнювали поведінку цих груп.

Результати показали, що навіть такі мізерні дози чинили на мозок бджоли негативний вплив, викликаючи серйозні порушення в оптомоторній реакції. Ця реакція має вирішальне значення для комах, для того, щоб пристосуватися до несподіваних збурень на шляху їхнього польоту, таких як вітер, який відхиляє від оптимальної траєкторії, несподіваних перешкод та інше.

«Основна проблема полягає в тому, що якщо бджоли не можуть впоратися з будь-якими порушеннями під час польоту, це може мати серйозні негативні наслідки для їхньої здатності добувати корм, орієнтуватися та запилювати польові квіти та сільськогосподарські культури» – сказав Паркінсон.

«Вплив пестицидів призводить до невеликого, але помітного збільшення мертвих клітин мозку бджоли, насамперед, у ділянках важливих для обробки зорової інформації. Дослідження показують, що деякі поширені пестициди впливають на мозок бджоли таким чином, що вона більше не може нормально орієнтуватися аж до знаходження шляху додому» – робить висновок вчений.

Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора https://t.me/pasikadenzadnem

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.