Проект, що повстав з метою створення можливості дистанційного контролю за бджолиною родиною за допомогою смартфону – експонувався на українському стенді Апімондії у Чилі. Ідея з’явилась ще у 2016 році та розвивалась як хобі.
Ігор Курдін, з друзями, у вільний від основної роботи час створювали систему моніторингу стану бджолиної родини у вулику, яка включала сенсори та електронну плату, що монтувалась у вулику, програмне забезпечення на сервері, де накопичується інформація з усіх вуликів та надається доступ до Бази Даних як зі звичайного комп’ютера так і з смартфона.
З часом, інформація, що накопичувалась від ІТ-вуликів, почала давати свої результати.
Наприклад, науковці, які використовували ІТ-вулики у дослідженнях імунітету бджіл, завдяки кількалітнім даним змогли ідентифікувати хімічну добавку, яка збільшує імунітет бджіл від пестицидів.
З’явились документальні дані таких характерних у бджільництві явищ як «роїння», «осінній грабунок», «зліт» або «синдром руйнування колоній» (сolony collapse disorder (CCD)) та інші досить типові, часами негативні для бджолиних родин поведінки – з різних локалізацій різних країн, за різних погодних умов та різних рас бджіл.
Також, стала доступна для порівняння статистична інформація про медоносність різних бджіл, у різних локалізаціях – величини за сезон, за добу.
З’явились цікаві спостереження, наприклад, про вплив вологи на зимування бджіл, про залежність різниці температур всередині та назовні вулика – як індикатор сили бджолиної родини, особливо динаміка зміни різниці температур та інше.
Зазначеним явищам передують зміни у вулику, і сенсори можуть фіксувати ці зміни, що відкриває дорогу для створення ряду, так званих «алертів», які б попереджували бджоляра про настання самого явища і головне – завчасно, ще до настання негативних наслідків.
Накоплення багатолітніх релятивних, якісних даних та впровадження до бджільництва науки, що займається обробкою Даних – Data Science – відкрило нові можливості для аналізу життєдіяльності бджіл, для досліджень, і взагалі – для перегляду ролі бджільництва у світі як невід’ємної частини екосистеми світу.
Поєднання бджільництва з раніш невластивими бджільництву сферами такими як електроніка, програмне забезпечення, математика, статистика, інформатика та комп’ютерні науки веде до нових фундаментальних відкрить та появі нового покоління бджолярів, які знаються на цих науках.
А це унікальний шанс для тих, країн де Бджільництво є популярним, де ІТ є розвиненим і де створені можливості для динамічного розвитку ноу-хау.
Це може бути в першу чергу – Україна!