Бджоли знайшли собі притулок на даху комерційного центру Beaugrenelle. Це один з найбільших критих торгових комплексів Парижу. Він розташований неподалік від Ейфелевої вежі з видом на річку Сену. Дах перетворили на сад, де росте багато м’яти, австралійський лимонник, індійський базилік та інші насадження. Тут розмістили шість вуликів і в кожному міститься близько 40 тис. бджіл. Доглядає бджолині сім’ї пасічниця Даян Дженні.
«Для бджіл на даху зробили райський фуршет. Вони насолоджуються здоровою та різноманітною дієтою, що робить сім’ї сильнішими», – сказала бджолярка.
Паризька ініціатива – це одна з варіацій теми, що поширюється по всьому світу. За 500-3000 доларів на рік за вулик міські бджільничі підприємства пропонують встановити вулики на дахах корпоративних або житлових будинків. У вартість входять регулярні перевірки здоров’я бджіл, догляд за ними, відкачка меду, а також додаткові послуги, такі, як уроки по заняттю бджільництвом, лекції стосовно користі цих комах та інше.

Треба відмітити, що бізнес по організації міських пасік активно розвивається. Наприклад, компанія Apiterra, яка організувала пасіку на даху Beaugrenelle, в цілому по Парижу має 300 вуликів з бджолами. Серед клієнтів L’Oréal, AXA і футбольний клуб Парі Сен-Жермен. Основним конкурентом Apiterra в Парижі є Beeopic, яка має 350 бджолосімей, у тому числі у виставковому залі Grand Palais, штаб-квартирі BNP Paribas SA (найбільшого банку Європи), гіганта предметів розкоші LVMH, а також є власницею сімей які пережили пожар на даху собору Паризької Богоматері. В цілому ж у Парижі зареєстровано 2500 бджолосімей. У 2010 році було всього 300.
Зростання не обмежується Парижем. Торік Beeopic був придбаний гігантом міського бджільництва Alvéole з Монреаля, який управляє 3100 бджолосім’ями для 600 компаній у 20 містах Північної Америки, включаючи Нью-Йорк, Бостон, Чикаго, Сан-Франциско та Торонто. Alvéole бере зі своїх корпоративних клієнтів в середньому 2000 доларів на рік за вулик, пропонуючи пакет, який включає курси виготовлення свічок з власного воску і фірмовий сувенірний мед. Мати своїх корпоративних бджіл стає модною і престижною справою. Це є символом і проявом бажання допомогти бджолам і біосфері зберегтися від негативних факторів які ми спостерігаємо у глобальному світі.
«Ми хочемо дати можливість корпораціям мати проекти, пов’язані з бджолами, у всьому світі, незалежно від того, де розташовані їхні офіси», – каже засновник Beeopic Ніколя Жеант. «Наша мета полягає не в тому, щоб виробляти тонни меду, а в тому, щоб компанії та співробітники усвідомлювали важливість бджіл у їхньому повсякденному житті».
Вчені стверджують, що на тлі скорочення популяції бджіл, міста можуть створити умови для зміцнення здоров’я цих комах. Для цього мегаполіси мають подбати про велику кількість і різноманітність багатих нектаром квітів на дахах будівель, кільцевих розв’язках, скверах, балконах, навіть на залізничних перегонах. Дослідження 881 пасік у паризькому столичному районі та його околицях показало, що урбанізація позитивно впливає на зимову виживаність бджолиних сімей. Перш за все завдячуючи відсутності пестицидів і різноманіттю флори. У свою чергу, медоносні бджоли можуть зробити міські ландшафти зеленішими, сприяти міському сільському господарству.
Деякий скептицизм щодо міських бджіл є вічним. Дехто побоюється алергічних реакції від вжалень бджіл. Дехто вважає що комахи завдають зайвих занепокоєнь відвідувачам кафе і їдалень які розташовані на відкритому повітрі. Але кількість міських бджіл продовжує зростати.

Так, Дейл Гібсон, консультант з бджільництва у Великому Лондоні, каже, що його місто досягло максимальної щільності бджолиних вуликів. За останнє десятиліття воно виросло до 7500 бджолосімей. Встановлення вуликів Гібсон називає одною з форм зеленого очищення, а працю комах на міських квітках – «бджолиною мийкою».
«Ви просто ставите вулик на свій дах і кажете: «Це чудова робота, яку я зробив для біорізноманіття» – каже бджоляр.
Джерело: https://www.bloomberg.com/news/features/2022-01-07/paris-leads-urban-honey-push-as-beekeeping-goes-corporate