Прямо зараз деякі європейські країни (на сході та у центрі континенту) переживають аномальну спеку. Температура сягає +40°С. За прогнозами, ці температурні рекорди найближчим часом можуть дійти і до України.
Зрозуміло, що така ситуація не закінчується нічим добрим ні для людей, ні для рослин, ні для тварин. Інформація про втрати напевно надійде пізніше, а поки що ми можемо пригадати чим закінчилася така ж ситуація для Канади минулого року. Тоді в цій країні страшна спека стояла близько місяця і був навіть зафіксований температурний рекорд +46°С!
За описом спостерігачів від температурного шоку загинули мільйони риб, птахів, а кількість комах, що постраждали, взагалі важко уявити. Дісталося і бджолам. У підручниках з бджільництва йдеться, що біологія цих комах дозволяє стабільно тримати температуру в гнізді в районі +35°С за будь-яких погодних катаклізм, але нічого не говориться про пекельні умови. Тож негативні наслідки таки були. Їх докладно описав Елісон Макафі, бджоляр та ентомолог Університету Британської Колумбії (Канада).
Насамперед, дісталося трутням. Ці комахи не витримують довго температури вище +40°С. У багатьох із них при цьому починаються судоми, вони падають на землю, кришки вуликів і, за словами Елісона, ніби «вибухають», викидаючи ендофаллус (на фото). Це особливість трутнів. Коли вони вмирають від шоку, у них відбувається спонтанна еякуляція. Непідготовлених спостерігачів це шокує, оскільки статевий орган бджолиного самця величезний, і займає половину його черевця.
За дослідженням Макафі, приблизно третина трутнів, що вижили, стали безплідними, багато самців частково втратили життєздатну сперму. Це велика проблема для матковивідних пасік і бджолярів, що самостійно виводять маток. Від спеки дісталося і царицям – частина запасеної ними сперми стала непридатною, що позначиться на здатності відкладати повноцінний розплід.