Інструмент та обладнання

ВИКОРИСТАННЯ ПЛАСТИКУ У БДЖІЛЬНИЦТВІ. ЧИ Є ЗАГРОЗА?

Пластмаси, тобто синтетичні полімери, одержані з викопного палива з високим ступенем переробки, використовуються майже у всіх сферах сучасного бджільництва. Але чи безпечно у поліуретанових вуликах утримувати бджіл, рифленим полістиролом замінювати вощину, у поліетиленових відрах зберігати мед, а в поліпропіленових баночках його продавати? Це питання іноді дискутується у засобах масової інформації. Спробуємо розібратися.

ВУЛИКИ З ПЛАСТИКУ

Вулики з полістиролу та поліуретану набувають все більшої популярності у світі та в Україні. Теплі, легкі, зручні, довговічні, гарні. Переваг маса. Трохи дорожчі за дерев’яні, це так, але не це стримує потенційних покупців. Серед бджолярів існує думка, що пластик – не природне середовище існування, і що стирол та інша хімія неминуче перейде в мед, бджолам укоротить життя і нашкодить здоров’ю людей. І скільки б виробники не вселяли надію, що ці страхи безпідставні, а деякі бджолярі й підтверджували це на практиці, більшість пасічників все одно віддають перевагу дерев’яним вуликам.

ПЛАСТИКОВІ РАМКИ ТА ВОЩИНА

Полістирол HIPS 2 (європейське маркування) застосовується для виробництва рамок та вощини. Незважаючи на всю привабливість цих виробів, вони теж не набули широкого застосування. Це в основному екзотика на наших пасіках, іграшка для допитливих бджолярів, що люблять експерименти. І знову-таки через недовіру до пластику. HIPS 2 допускає (залежно від температури) міграцію певної кількості хімічних молекул в їжу. Питання, чи варто нам про це турбуватися? У найбільшому дослідженні, проведеному у 1999–2002 роках. і повтореному в 2019 р., дослідники дійшли висновку, що дози стиролу, який передається продуктам харчування при контакті з цим пластиком (широко використовується у всіх сферах харчової індустрії), мізерно мала і безпечна для здоров’я.

ТАРА ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ МЕДУ

В даний час тарою, що найбільш часто використовується для зберігання меду, є пластикові відра. Виготовлені вони з поліетилену високої густини ПЕНД (HDPE 1 – маркування в Європі). Виробники запевняють, що цей матеріал має стабільну структуру та його молекули не проникають у мед. Він має хорошу стійкість до високої температури, зберігає форму до 130°С, залишаючись хімічно стабільним до 220°С. Важливо, що не всі вироби ПЕНД схвалені для контакту з харчовими продуктами, тому слід використовувати тільки сертифіковані вироби. Бджолярам слід обов’язково звертати на це увагу.

КОНТЕЙНЕРИ ДЛЯ МЕДУ

В Україні та Європі популярні відерця для продажу меду роблять із поліпропілену (ПП). Цілком придатний для цієї мети матеріал, нарікань до якого з боку контролюючих органів немає. Але, наприклад, у США та Канаді їх найчастіше виготовляють із поліетилентерефталату, більш відомого під абревіатурою ПЕТ 3. Цей пластик не містить речовини бісфенол (BPA). У зв’язку з цим, цей матеріал позиціонують як екологічніший. Проте, переконливих доказів того, що мікроскопічні дози бісфенолу шкодять здоров’ю немає.

ГОЛОВНА ПРОБЛЕМА ПЛАСТИКУ

Головна біда пластику у складності його утилізації. Він розкладатиметься протягом шестисот років. А оскільки його виробляють багато, а як вторинна сировина використовують всього 14% світового обсягу виробництва, то проблема засмічення навколишнього середовища стоїть дуже гостро. Через воду і повітря залишки його розкладання потрапляють до нашого організму, що далі, то більше. Наслідки для здоров’я поки не зрозумілі.

А підсумовуючи питання використання пластику в бджільництві, можна говорити про довіру та особистий вибір. Зручність, дешевизна, різноманітне поширення пластику роблять його незамінним. Дослідники не перестають стверджувати про його безпеку. Але є люди, які продовжують сумніватися… І на щастя для них є альтернатива. Скло,кераміка, дерево. Тара довговічніша (при акуратному користуванні), презентабельна і «чиста». А до послуг гурманів-перфекціоністів завжди до послуг вінець творіння – шматочок стільникового меду, обов’язково у скляній чи керамічній баночці.

Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора: https://t.me/pasikadenzadnem

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.