Пошуки вирішення проблеми варроатозу йдуть постійно і в усьому світі. Випробовуються різні методи, від виводу порід стійких до паразиту, до синтезу нових речовин, що згубно впливають на кліща.
Чергове обнадійливе повідомлення надійшло від наукової групи з Університету Саймона Фрейзера (Канада). Три роки тому професор хімії Еріка Плеттнер з колегами, вивчаючи нюх комах, випробовували речовини, які могли б впливати на вибір їжі, і випадково зіткнулися з тим, що речовина, позначена як 3C36 (його формула не розголошується) паралізує кліща, він падає на дно вулика, гине (бажано використовувати противоварроатозну сітку або липкий піддон) та видаляється із гнізда. За попередніми даними, сипиться він дуже гарно, а на бджіл шкідливого впливу препарат не має.
Хоча речовина тестується на пасіці у Південній Сурреї вже кілька років, до закінчення дослідження та практичного застосування препарату ще далеко. Має бути з’ясовано яким саме чином 3C36 впливає на кліща, остаточно переконатися, що для бджіл він не несе ніякої загрози, дізнатися, як швидко у кліща виробляється звикання до цієї речовини, чи не засмічує воно продукти бджільництва, виробити рекомендації щодо концентрації, методів використання, та багато іншого.
«Будемо реалістами, – каже Еріка Плеттнер, – до закінчення роботи ще кілька років напруженої роботи. А поки що ми сповнені оптимізму. Лабораторні експерименти та польові випробування показують дуже добрі результати».
Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора: https://t.me/pasikadenzadnem