Цікаво

Топ-10 фактів про бджіл

Факт 1. Бджоли поширені на всіх материках, крім Антарктиди. У світі існує близько 21 тисячі видів бджіл. Це єдині комахи в світі, які виробляють продукт, споживаний людиною.

Факт 2. Щоб виробити 1 кг меду, бджолам необхідно зібрати пилок з 1 мільйона квітів. Загалом бджоли одного вулика за рік заготовляють близько 150 кг меду. Натомість протягом усього життя одна бджола виробляє близько однієї дванадцятої чайної ложки меду. А от для того, щоб людина отримала одну ложку меду, бджоли в кількості двохсот особин повинн

Факт 3. Бджола здатна розпізнати запах квітки з нектаром на відстані більше кілометра. За день бджола може відвідати 5-7 тисяч квіток, або дослідити територію площею понад 12 гектарів. При цьому бджоли з легкістю знаходять дорогу додому, навіть якщо в пошуках пилку і нектару залітають дуже далеко від рідного вулика. Відстань від Землі до Місяця дорівнює шляху, який пролітає одна бджола під час медозбору. Як їм це вдається? В середньому ці комахи літають зі швидкістю 24-30 км/год, проте в окремих випадках вони здатні розганятися до 65 км/год. Це допомагає бджолам усього світу щодня запилювати більше трильйона квіток. До речі, цікавим ще є той факт, що в одній соті знаходиться в середньому близько ста тисяч частинок пилку.

Факт 4. Середня бджолина родина складається приблизно з 50 тисяч бджіл. До 30% від всієї бджолиної родини щодня працюють над збором пилку. При цьому обов’язково в вулику весь час знаходиться певна кількість бджіл, щоб забезпечити якісну вентиляцію для випаровування зайвої вологи з нектару, який перетворюється на мед. Також кожен вулик має своїх бджіл-охоронців, які надійно захищають його від нападу ворогів. Своїх побратимів ці комахи розпізнають по запаху тіла. До речі, робоча бджола може жити до 40 діб і протягом свого життя може виконувати різні завдання.

Факт 5. У бджіл по п’ять очей і в силу особливостей свого зору вони найкраще бачать квіти синього, білого і жовтого кольорів. А ще ці комахи здатні підняти вагу, що перевищує її власну в 30-40 разів, приблизно як мураха. Між собою бджоли спілкуються за допомогою рухів тіла і певних феромонів. А більшість видів бджіл, на відміну від ос, вмирають відразу після того, як випустять жало.

Факт 6. Геном бджоли медоносної містить більше 300 мільйонів пар ДНК. Цікавим є той факт, що геном бджоли відомий. Бджола стала третьою комахою, чий геном був виявлений. Попередниками відкриття були дрозофіли та комарі. Бджоли – це дуже давні комахи, їх вік згідно досліджень геному становить близько 140 млн. років.

Факт 7. Бджоли виконують головну роль в запиленні сільськогосподарських рослин. А ще саме ці комахи впливають на смакові властивості овочів і фруктів під час їх запилення. Загалом від «запилювачів» на планеті залежить 35% усієї виробленої в світі продукції рослинництва, зокрема врожайність 87% продовольчих культур і виробництво багатьох лікарських препаратів рослинного походження. Три чверті плодових або насінних продовольчих культур у всьому світі хоча б частково потребують обпилювачів.

Факт 8. Мед має в своєму складі дуже багато корисних речовин, вітамінів та мікроелементів. Тож не дивно, що він входить до переліку обов’язкових продуктів космонавтів і водолазів, адже мед може бути засвоєний практично повністю, особливо в екстремальних умовах. А ще мед характеризується унікальними властивостями консерванту, яка допомагає протягом тривалого часу зберігати свіжість продуктів харчування.

Факт 9. Як показали знахідки археологів, стародавнім єгиптянам бджільництво було відомо ще близько семи тисяч років тому. Але використовували вони цей продукт не лише в їжу, але й бальзамування. А ще відомо, що римляни і греки використовували мед для консервування свіжого м’яса. Є згадки в історичних документах про бджільництво й в Україні. Нестор Літописець (1056-1114) писав про значне поширення бджільництва на Русі в X столітті.

Факт 10. Бджоли використовуються при пошуку вибухових речовин, причому вони показують навіть кращі результати, ніж спеціально навчені собаки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.