Непорочное зачатие пчел
Біологія бджоли

У медоносних бджіл виявили ген «непорочного зачаття”

Біологи з Австралії і Канади виявили у капских медоносних бджіл ген GB45239, який відповідає за розмноження без спарювання з іншими особинами. Про свою знахідку дослідники розповіли в статті журналу Current Biology.

«Парування – це досить дивний спосіб розмноження, і все ж найпоширеніший для тварин і рослин на Землі. Поширеність статевого розмноження – одна з головних загадок біології. Безстатеве розмноження набагато більш ефективне, і на прикладі медоносних бджіл ми бачимо, як тварини можуть час від часу повертатися до нього », – говорить один з авторів дослідження, професор університету Сіднея Бенджамін Олдройд.

Автори роботи досліджували підвид медоносних бджіл – Капську медоносну бджолу Apis mellifera capensis. Вони відрізняються від інших підвидів комах декількома ознаками.

Зокрема, яєчники робочих бджіл більші, легше активуються і здатні виробляти маткові феромони, що дозволяє їм домінувати в колонії. Ці риси також призводять до схильності до соціального паразитизму – поведінці, коли бджоли-робітники вторгаються в чужі колонії, розмножуються і примушують працівників колонії-господаря годувати своїх личинок.

Щороку в Південній Африці 10 тисяч колоній комерційних вуликів гинуть через таку поведінку цих бджіл.

Ці медоносні бджоли також відрізняються від своїх родичів тим, що здатні розмножуватися за допомогою телітокного партеногенезу – фактично, створення потомства без контакту з чоловічою особиною.

Це означає, що в колонії таких бджіл може бути менше соціальних конфліктів між робітниками, так як їм не доводиться боротися за можливість стати батьком майбутньої матки.

Підвид Apis mellifera capensis відомий ось вже більше ста років, але тільки сьогодні у вчених з’явилися необхідні інструменти, щоб зрозуміти природу «непорочного зачаття», яке спостерігається у цих комах нарівні зі статевим розмноженням.

Проаналізувавши геном цих бджіл і провівши серію експериментів, біологи виявили в 11-й хромосомі ген GB45239, завдяки якому і виявилося можливо безстатеве розмноження.

Автори планують провести ще ряд досліджень, щоб упевнитися, що блокування цього гена дозволить перервати безстатеве розмноження комах. Це дозволить контролювати розмноження підвиду і його вплив на інших медоносних бджіл.

Джерело: https://indicator.ru/biology/medonosnykh-pchel-neporochnogo-zachatiya-08-05-2020.htm

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *