Чим небезпечні укуси комах
Укуси комах та павукоподібних можуть становити загрозу в кілька способів:
- через дію отрути (особливо в разі численних укусів);
- спричиняти некроз довкола залишеного в шкірі жала, алергічну реакцію на укус та анафілаксію;
- зараження бактеріями чи найпростішими (малярійні комари+малярійні плазмодії, іксодові кліщі+борелії та/чи вірус кліщового енцефаліту);
- через вторинну інфекцію розкритої чи розчуханої пустули, що утворилася після укусу.
Що робити, якщо вкусила комаха?
- Для початку перейдіть в безпечніше місце. Наприклад, зійдіть з мурашника або ж помийте руки від соку кавуна. Інакше цей укус може бути не останнім.
- Видаліть жало, якщо воно залишилося в шкірі.
- Промийте місце укусу з водою та милом.
- Покладіть холодний компрес на місце укусу, щоби хоч трохи запобігти набряканню.
- Змажте місце укусу кремом з гідрокортизоном (0,5-1%) або прийміть антигістамінні препарати для зменшення свербежу.
- Не чухайте місце укусу чи пустулу. Звісно, цього хочеться, але буде тільки гірше, бо в рану можуть потрапити бактерії. Якщо ви уже роздерли шкіру, обробіть її антисептиком без спирту (хлоргексидином). Справді, деякі отрути (приміром, в ос) мають лужну реакцію, тому можуть бути “нейтралізовані” кислотою. Проте, отрута надто швидко проникає в тіло і діє на клітини, тому нанесення кислоти (чи навпаки соди) навряд чи щось змінить.
- Якщо вкусив кліщ, звертайтеся до лікаря щодо профілактичного прийому антибіотику незалежно від симптоматики. Ризик розвитку бореліозу надто великий.
Бувають гірші наслідки укусів. Наприклад, поява алергії на укус (переважно тих комах, які мають перетинчасті крила і смугасте черевце).
Алергія має такі симптоми:
Біль і почервоніння у місці укусу
- Набряк місця укусу, а згодом і великої ділянки довкола (як-от всієї руки)
- Свербіж та висипання
- Набряклий язик, очі, губи, сиплий голос
- Біль в грудях, важке дихання
- Сильне зниження тиску
- Нудота, блювання, спазми шлунково-кишкового тракту
- Рідше (що добре) трапляється анафілаксія — системна реакція, що є загрозливою для життя. Анафілаксія — це масове виділення гістаміну мастоцитами (такі клітини імунної системи). Гістамін розширює судини, викликає сильний набряк, але стискає бронхи, і людина може задихнутися.
Перша допомога при анафілаксії:
Якщо у вас хоча б раз була анафілаксія у відповідь на укуси, майте при собі готову для введення ампулу адреналіну (епінефрину). Вона такою і продається, залишається тільки вколоти у м’яз ноги. Адреналін має дію, яка протилежна дії гістаміну, — він розширює бронхи і звужує судини, тож відновлює дихання і тиск. Такі поради рідко коли знаходять розуміння в серцях аудиторії, але інших варіантів лікування анафілаксії в чутливих людей немає.
Пройдіть імунотерапію. Це можна вважати щепленням від алергій, і цей підхід поширюється й на інші алергени, а не лише на укуси членистоногих.
Лiкування укусiв пepeтинчастокpилих
Якщо комаха вкусила в кисть руки, потрібно відразу ж зняти прикраси з пальців. Після цього, якщо укусили бджола або шершень, необхідно відразу ж акуратно витягти жало з pанки. ЇЇ слід продезінфікувати, протерши місце укусу будь-яким антисептиком. Для зняття набряку можна прикласти лід або щось холодне. Якщо є прояви помірної алepгiчної peакцiї, то слiд прийняти антигістамінний препарат та терміново звepнутися в медичний заклад.
Лiкування укусiв кpовососних комах
Здебільшого укуси комарів та мух нe завдають сepйозної шкоди здоpов’ю. Та якщо цe числeннi укуси, то вони можуть заподiяти сepйозний дискомфоpт. Алepгiчнi peакцiї на укуси цих комах набагато piдшi, алe вони нe виключeнi.
Треба обробити місця укусів перекисом водню або іншим дезинфікуючим засобом. Намагатися не допустити розчісування ранки, бо це ускладнює загоєння. При нетипових симптомів (появі сильної припухлості, вираженому болю, нагноєнні, підвищення температури) необхідно звepнутися в медичний заклад.
Профілактика укусів
- Уникати місць скупчення комах.
- Не їжте на вулиці, особливо солодощі, це приваблює комах.
- У місцях скупчення комах, носіть максимально закритий одяг.
- Використовуйте засоби проти комах: креми, гелі, ароматичні палички.
- Не проявляйте агресію до комах: якщо ви спробуєте вбити бджолу, швидше за все, вона вас таки вкусить.
- Не користуйтеся солодкими ароматами при виході на вулицю (парфумами, кремами).
- Якщо ви схильні до алергії, за два тижні до сезону комах почніть приймання антигістамінних препаратів після консультації лікаря.
Джерело: https://novograd.city/articles/153437/vkusila-komaha-scho-robiti-poradi-vid-likarya