Технології

Воскова міль допоможе утилізувати пластик

Гусениці Galleria mellonella (воскової молі) можуть стати союзниками людства у вирішенні проблеми сміттєвого пластика. Воскова міль — добре відомий пасічникам паразит бджолиних сот. Вона відкладає усередину личинки, які ростуть, поїдаючи віск.

У проблеми забруднення планети пластиковими відходами є рівно два радикальних рішення. По-перше, можна різко скоротити виробництво цього матеріалу, зосередивши зусилля на переробці і багаторазовому використанні. По-друге, можна винайти спосіб його остаточного знищення, повного розкладання і повернення вихідних речовин в природу. І якщо перше, з урахуванням розбіжностей, які терзають людство, бачиться нереальним, то в другому сценарії невелика гусениця Galleria mellonella може допомогти.

Гусениці воскової молі їдять поліетиленовий пакет
(Джерело: Харальд Гроув / Університет Брендона)

Ще в 2017-му біологи Паоло Бомбелли і Крістофер Хоу виявили, що личинки з легкістю вибралися з міцних пакетиків, в яких їх перевозили. Вони просто проїли собі шлях на свободу – коли біологи вже цілеспрямовано почали згодовувати їм поліетилен, гусенички знову проявили відмінний апетит. Стадо з 100 особин за 12 годин повністю перетравлює 92 мг пластика, з користю для себе і без шкоди для навколишнього середовища. 

Віск, яким харчуються личинки воскової молі, це — складний і міцний матеріал. Він складається з цілої суміші ліпідних сполук, серед яких є майже прямі аналоги поліетилену за хімічним складом. Іншими словами, личинка Galleria mellonella від природи мають здатність харчуватися пластиком, причому однією з його найстійкіших до розкладання форм.

Личинки гусениці воскової молі поїдають поліетиленовий пакет
(Джерело: Харальд Гроув / Університет Брендона)

Це не означає, що нам потрібно терміново будувати ферми для вирощування гусениць і відправляти їх армади на сміттєві полігони. Гусениці не з’їдять більше, ніж їм потрібно, і не можуть змагатися з темпами генерації сміття людством. Рішення бачиться в тому, щоб вивчити механізми роботи цього живого утилізатора і створити на їх основі біотехнологічні рішення для промислової переробки пластикового сміття.

Джерело: https://www.discovermagazine.com/environment/scientists-found-a-caterpillar-that-eats-plastic-could-it-help-solve-our

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *