Технології

ЗАМІНА БДЖОЛИНИХ СТІЛЬНИКІВ

https://www.saga.co.uk/contentlibrary/saga/publishing/verticals/home-and-garden/gardening/garden-wildlife/beginners-guide-to-beekeeping.jpg

Кожен бджоляр знає, як важко працювати без гарного запасу стільників. Однак, використання старих стільникових рамок, незважаючи на це, не рекомендується. Вже після трьох сезонів вони, якщо були з розплодом, стають важкими, непрозорими, мають сильно зменшені комірки. Бджоли, що виходять із них, дрібні, а сім’ї – малопродуктивні. Мед, складений у такі стільники, швидко кристалізується, темніє, тому що в ньому розчиняються деякі складові відходів, що знаходяться в комірках. Не слід забувати, що старі стільники можуть бути джерелом різних хвороб. Зберігання їх поза вуликом завжди пов’язане із зайвими клопотами, оскільки до настання осінніх холодів вони сильно уражаються восковою міллю.

Воску зі старих стільників виходить менше, хоча це, звичайно, залежить і від способу переробки воскової сировини. Бджолярі малих пасік переробляють воскову сировину досить примітивним способом, зменшуючи і так низьку ефективність своєї праці. Відбиває охоту до переробки і накопичення стільників, оскільки вони, як говорилося, сильно вражаються восковою міллю. Не знаючи точно, скільки бджоли можуть щороку відбудовувати нових стільників, бджолярі часто недобирають віск. Деяким гальмом є також і відсутність простих та ефективних технологій переробки воскосировини. Тут маються на увазі високі ціни на воскотопки, енергію, великі витрати, а також низька ціна воску по відношенню до вощини. Деякі бджолярі стали відмовлятися від клопіткої переробки стільників та частої їх заміни. Теоретично кожна молода бджола може виділити воску в половину своєї ваги, тобто 1 кг бджіл (близько 10 000 бджіл) може протягом свого життя виділити 0,5 кг воску. Одна сильна сім’я теоретично може виділити за рік 5-7 кг воску. Очевидно також, що бджоли будують стільники не «від нудьги» чи заради «любові до будівництва», а лише тоді, коли виникає потреба у виведенні розплоду та складанні меду. Практика показує, що більш медисті сім’ї відбудовують стільників більше.

За деяких умов будівництво нових стільників вимагає від сім’ї зайвих зусиль, особливо якщо цей обов’язок виявляється покладеним на старих бджіл, воскові залози яких вже погано працюють. Важко також будують стільники бджоли після закінчення взятку. Але не можна допускати і того, щоб віск, що виділяється молодими бджолами у травні та червні, губився тільки тому, що вони не мають змоги відтягувати вощину.

Передові бджолярі в наших умовах за сезон часто одержують до 1 кг воску з вулика, що рівноцінно 15 аркушам вощини на гніздову рамку Дадана. Ця кількість складається з переробки старих стільників, вирізок із будівельних рамок, кришечок та інших зрізків. З цього випливає, що сильні сім’ї здатні відбудувати стільки рамок, скільки вміщується у вулик. Однак на наших пасіках часто не здійснюється навіть рекомендована щорічна заміна однієї третини стільникових рамок.

Протягом весни, з моменту “побілки стільників”, у вулику завжди має бути місце для стільникового  будівництва. На початку травня вощину потрібно давати обережно – по одній рамці збоку від розплоду. Якщо сім’я досить сильна і бджоли швидко її відбудовують, можна давати і по дві за раз, ставлячи їх завжди з обох боків розплоду. У другій половині травня, коли встановиться тепла погода, вощину можна ставити і в середині гнізда між розплодом. Це збільшує темп її відбудови, покращує вентиляцію гнізда, а також зменшує у сім’ї схильність до роїння.

У травні бджоли будують охоче та швидко і це потрібно обов’язково використовувати. Зазвичай у цей час вилучається велика кількість стільників. Потрібно прийняти за правило і не залишати в зиму стільники, які вже побували в зимівлі, тобто стільники не повинні зимувати більше одного разу. Потрібно прагнути до того, щоб бджоли щороку відбудовували стільки стільників, скільки потрібно для зимівлі (не менше семи даданівських рамок). Середні та сильні сім’ї лише за час цвітіння садів відбудовують по 4-5 стільників, а решта – до кінця червня.

У травні кожна сім’я має бажання будувати і трутневі стільники. Будівельна рамка, поставлена ​​у гніздо, забезпечить відбудову решти вощини лише бджолиними комірками. Якщо мешканки вулика на будівельній рамці тягнуть лише бджолині комірки, то, напевно, не збираються роїтися. Мисочки на краях не зовсім відбудованої вощини є ознакою ройового настрою в сім’ї. Якщо взяток закінчився, бджоли взагалі не будують. Будівельні рамки перевіряють кожні чотири-п’ять днів та видаляють відтягнуті язики. Це робиться для того, щоб не дати матці можливості відкласти в них яйця. Як метод боротьби з вароатозом, будівельну рамку перевіряють за два тижні. Тоді, звичайно, в ній буде і закритий трутневий розплід.

При хорошому використанні будівельної рамки можна отримати таку кількість воску, яка перевищує поточну потребу у вощині, тому надлишок його можна продати.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.