Збільшення пасіки
Технології

Збільшення пасіки. Як це робити краще?

Прийшла весна. У планах багатьох бджолярів розширити в цьому сезоні пасіку. Постає питання як краще й простіше це зробити. Хочу поділитися своїм досвідом у цій справі.

Почну з того, що в літературі іноді зустрічаються розповіді про восьмикратне збільшенні пасіки та до цього щастя ще й товарний мед. Моя думка: таке можливо тільки у тих кліматичних умовах, де бджоли починають медозбір уже в лютому, а закінчують у грудні. При цьому існує виняткова гарна медоносна база й пасіка кочова.

Мій досвід говорить про те, що у середніх широтах у найкращому разі можна сподіватись на можливе чотирьохкратне збільшення пасіки, при цьому про товарний взяток можна забути. Адже мова йде не просто про створення нових сімей, а про те, що вони повинні забезпечити себе кормом і набрати гарну силу для успішної зимівлі.

Серед пасічників зустрічається думка, що будь-яка сім’я, яка вийшла із зимівлі, здатна набрати силу, дати мед або послужити матеріалом для створення відводка. Навіть така, що містить жменьку вцілілих бджіл і напівживу матку.

Ґрунтуючись на своєму досвіді, можу сказати, що це не так. Сім’я, що виходить із зимівлі на одній чи двох рамках, не має перспектив. Навесні перед сім’єю стоять настільки складні завдання, що впоратися з ними можуть тільки сильні сім’ї, слабкі ж у найкращому разі приречені на тривалу боротьбу на виживання, а також служать прекрасною мішенню для хвороб, бджіл злодійок та інших неприємностей.

Тому починати процес збільшення пасіки треба з ранньовесняного об’єднання слабких сімей, або краще підсилити такою сімейкою ті сім’ї пасіки, що потребують цього, при цьому матки, які не пройшли «іспит зимівлею», підлягають вибракуванню.

Збільшувати пасіку треба створенням відводків. Для цього я використовував два способи. Середні по силі сім’ї відразу після того, як перецвіли сади, я ділив на півльоту. Через 40-50 днів з цими сім’ями я робив це ще раз, у результаті з однієї сім’ї одержував чотири. Другим методом я ділив сильні сім’ї відразу на чотири частини. Для цього треба, щоб у материнській сім’ї було 10-12 рамок з розплодом – по дві-три рамки на сім’ю. Робив я це звичайно під час третьої декади травня.

Немаловажний фактор успішного розвитку відводків – якісна матка. Зазвичай відводки роблять на зрілі маточники. Це цілком прийнятно за умови, що пасічник упевнений в якості майбутніх маток. Але якщо використовуються свищеві або ройові маточники, я б не став розділяти оптимізм пасічників і порадив би зайнятися, хоча б примітивним, але власним виведенням маток від продуктивних сімей. Ще краще, якщо, дозволяють фінанси, купувати плідних маток у бджолорозплідниках.

Коли створюється багато відводків, особливо на маточники, треба обов’язково подумати про запасні матки. Адже деякі матки можуть загинути при спарюванні, або якість їхнього червління може залишати бажати кращого і вони потребуватимуть заміни. Для утримання запасних маток можна купити або зробити невеличкі нуклеуси. А можна використовувати й звичайні вулики з деякими перебудовами.

Я, наприклад, використовую звичайну 12-рамкову магазинну надставку на рамку 145 мм. Для цього надставку я розділяю суцільними перегородками з фанери на шість секцій. У кожній роблю невеликий отвір-льоток. Для кращої орієнтації бджіл і маток зовні фарбую секції в різні кольори, при цьому по їхніх границях прибиваю виступаючі перегородки. Роблю найпростіше дно й дах – нуклеус готовий. Заселяю його бджолами й даю маточники на виховання.

У справі значного збільшення пасіки дуже важливо правильно розрахувати свої сили. Адже це маса додаткової турботи. Нові сім’ї зажадають від пасічника набагато більше часу, зусиль, здоров’я, досвіду й знань. Тому, порада: постарайтеся тверезо оцінити ваші можливості, ще раз добре по думайте, чи впораєтеся.

Ще спробуйте точно розрахувати ваші грошові витрати. Не забувайте: якщо всі сили будуть кинуті на збільшення пасіки, то вам швидше за все у цьому сезоні не бачити товарного меду, а значить і фінансової віддачі.

Часто бджолярі початківці думають, що процес збільшення пасіки впирається лише в наявність вуликів. Однак, це зовсім не так. Адже крім них потрібні ще рамки, суша, вощина, утеплення, швидше за все, доведеться купувати додатковий інвентар. Все це коштує грошей і немалих. У випадку несприятливих погодних умов вам цілком можливо прийдеться купувати цукор для підгодівлі ваших підопічних, і такі неприємні і несподівані додаткові витрати можуть бути непоодинокі.

Якщо ж ви впевнені у своїх силах, товщині свого гаманця й сповнені бажання домогтися успіху в цій складній, але надзвичайно цікавій справі, тоді – удачі вам!

Автор: Вітюк М.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *