Укрпочта бджоли
Законодавство

Анатолій Лендел: “Відповіді від “Укрпошти” чекаємо з липня”

Пам’ятаєте , як у травні 2021 року на Закарпатті загинули мільйони бджіл, яких перевозила “Укрпошта”? Бджолярі, що відправляли бджолопакети замовнику, втратили тоді не лише бджіл, а й понад 450 тисяч гривень і мали намір звернутися до суду. Сьогодні ми вирішили з’ясувати, як розвивалися події далі і чи відповів перевізник за загибель комах.

Кореспондент газети “Пасіка від “А” до “Я” поспілкувалася з пасічником з Іршави Анатолієм Ленделом. Анатолій Іванович – один з 11 бджолярів, чиї бджоли загинули під час трагічного інциденту. 

 -Що стало. все таки,  причиною загибелі такої кількості бджіл у травні 2021 року? 

 Працівники “Укрпошти” завантажили в одну, замість двох машин, 300 бджолопакетів, а частину з яких ще й пошкодили. Всі бджоли загинули, бо вони запарились у тій вантажівці без кисню і під розпеченими металом. Інформація, яка з’явилася у ЗМІ, що бджоли начебто ожили не відповідає дійсності. “Воскреслі”  бджоли – молоді бджоли, які почали виходити з розплоду і вони все одно вже були нежиттєздатні.“Укрпошта” пояснює загибель комах тим, що спека була аномальна. Але ж того ж дня перевозилися бджолопакети іншими машинами з інших районів і все пройшло гаразд. 

Компенсували вам збитки?

Єдине, що нам повернули, це 40% відсотків вартості доставки. Хоча за доставку ми заплатили наперед. Тобто перевізник не віддав нам навіть наші власні гроші. Ще у липні ми направили офіційний запит керівництву “Укрпошти” з проханням роз’яснити, як вони нараховували вартість відшкодування, але відповіді не отримали і досі. Більше того, під час відправки наші бджолопакети на Іршавському відділенні “Укрпошти”, застрахували лише по 5 гривень, зіславшись на негласні вказівки зверху, Хоча , насправді, мала страхуватися повна вартість, а це більше 1000 гривень на бджолосім’ю.

Наскільки я знаю, пасічники, які постраждали, мали намір судитися з “Укрпоштою”?

Відразу після інциденту ми дійсно були налаштовані подавати позив. Скажу відверто: відмовилися від цієї думки, бо зрозуміли, що все одно програємо і в кінцевому підсумку, враховуючи судові витрати, втратимо ще більше. Не під силу нам тягатися з такою потужною структурою як “Укрпошта”. На жаль, поки що, набагато частіше перемагає не той, хто правий, а той, на чиєму боці сила і вплив.
Насправді це не перший прецедент, коли гинули бджоли, яких перевозила “Укрпошта”. В минулі роки були вже такі випадки в інших районах Закарпаття. А коли після інциденту ми почали розбиратися в статуті “Укрпошти”, то виявили, що цей перевізник взагалі не мав права перевозити живий вантаж, у тому числі й бджіл. 

“Укрпошта” з 1 липня цього року відмовилася від перевезення бджіл. Хто сьогодні транспортує бджолопакети по Україні?

Сьогодні ми користуємося послугами служби доставки “Нічний експрес”. Але ж вона не всюди в Україні працює. Насправді транспортування бджолопакетів в Україні – проблема для пасічників. І це якось дивно і навіть соромно для країни, яка є одним з головних експортерів меду. 

Автор: Саріогло І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *