матка пчелы
Технології

Експеримент з молодими матками

Серед бджолярів існує думка, що новостворені сім’ї з молодими, цьогорічними матками не рояться. Ми перевірили цей факт, зробивши цікавий експеримент.

Провесною, як тільки в племінних батьківських сім’ях з’явився зрілий трутневий розплід, сформували сім’ю-виховательку. Враховуючи ранній термін її формування, зворотні холоди та нестійку погоду, її потрібно зробити дуже сильною. Як? З осені ми відзначаемо найкращі сім’ї, в яких бджоли по екстер’єру відповідають карпатській породі, і розміщуємо їх в одному вулику, але в різних корпусах (літками в один бік), розділених глухою фанерною перегородкою.

Із встановленням гарної погоди та появою в батьківських сім’ях трутневого розплоду формуємо сім’ю-виховательку. Для цього оглядаємо дві сім’ї, маток відбираємо та продаємо. З двох формуємо одну сім’ю в нижньому десятирамковому корпусі вулика. Рамки розміщуємо в наступній послідовності: рамкова годівниця, дві медопергові, чотири із зрілим печатним розплодом та дві медопергові. Рамки, що залишилися, передаємо іншим сім’ям. У центрі гнізда робимо колодязь для постановки рамки щеплення. Усіх бджіл струшуємо в один корпус, а другий прибираємо. Між бджолами немає ворожнечі, оскільки маток в сім’ї немає. У годівницю наливаємо медову ситу.

Якщо сім’я-вихователька сформована о 10 год. ранку, то ввечері (о 17-18 годині) даємо їй щеплення з молодими двогодинними личинками з кращої племінної сім’ї з чистопородною карпатською маткою. Ф.Рутнер дослідним шляхом встановив, що подвійне щеплення особливих результатів не дає. Краще використовувати двох годинні личинки. Це позитивно впливає на масу та якості майбутніх маток. Рекомендуємо щеплення тільки на маточне молочко, отримане заздалегідь від спеціально підготовлених сімей.

Після дозрівання та виходу маток формуємо відводки на двох рамках: одна – з печатним розплодом, інша – з медом. Розміщуються вони по два в стандартному дванадцятирамковому корпусі, до дна якого прибиваємо фанерну перегородку, а по центру він перегороджений глухою діафрагмою. Льотки дивляться на протилежні сторони. Бджоли у цих відведеннях повинні щільно покривати рамки.

Маток підсаджуємо не в металевих, а дерев’яних теплих клітинах, отвори у яких замазуємо закристалізованим медом. Поїдаючи його, бджоли зі 100% гарантією приймають маток.

Багато бджолярів підставляють маточники. Цього робити не можна, тому що ми не знаємо фізичного стану лялечок, що знаходяться в них, ступінь їх розвитку, величину, екстер’єр. Краще дочекатися виходу матки з маточника у клітині-інкубаторі, оцінити якість і лише потім підсаджувати у відведення.

Експеримент проводили на 20 відводках, розміщених по два у десятирамкових корпусах. Після обльоту маток гнізда розширювали лише вощиною, підставляючи по дві рамки (відділення вміщує чотири). Після їх відбудови та відкладання матками яєць, відведення не розширювали. У травні, червні та липні за ними уважно спостерігали, але в роботу не втручалися. У серпні констатували, що жоден із двадцяти відводків не роївся.

Огляд показав: всі чотири рамки були роздуті до краю, заповнені медом і запечатані так, що не залишилося жодного вільного місця. Бджіл було багато, а розплоду мало, серед ділянок із медом він виділявся невеликими осередками. Скрізь, де було можливо, бджоли відбудували стільнички та залили їх медом, запечатали, але в роєвий стан так і не увійшли: на рамках не було навіть зародків роєвих мисок.

Таким чином, щорічна зміна маток – потужний протирійливий прийом. Молоді цьогорічні матки більше відкладають яєць улітку і довше працюють восени.

Ще помітили, що виведена в серпні матка в поточному році практично не працює, зберігаючи свій потенціал, тому на другий рік життя розвиває максимальну несучість. Якщо личинку для її виведення взяли з нерійливої ​​сім’ї, то серпневі матки другого року життя не рояться.

Через часту зміну маток зльотів сімей восени на моїй пасіці не буває, хоча в районі таке трапляється. 

Бджолярам, ​​які бажають повторити наш експеримент, повідомляємо: роботу вели з чистопородними карпатськими бджолами; маток виводимо штучним методом від ​​племінної сім’ї; свищевих маток не випробовували. 

Хочу особливо підкреслити, що матки від рійливих сімей закодовані на роїння, їхні сім’ї, розвившись до певного рівня, відлітають, навіть якщо матки цьогорічні, забираючи з собою основну масу бджіл. Тому організовувати відведення з якісними матками, отриманими з личинок від рійливої ​​сім’ї, не радимо. Ви отримаєте багато бджіл та мало меду. 

Матки тихої зміни – добрі, але їх важко отримати у потрібній кількості до певного терміну. Радимо бджолярам опановувати навички штучного виведення маток, яким користуються бджолярі всього світу. 

Автор: Сухов В.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *