Стаття надрукована в червневому номері авторитетного американського журналу з бджільництва American Bee Journal.
У травні цього року до Канади з України, що сьогодні роздирається війною, прибули маленькі біженці. Це не сім’ї, які шукають притулку від озброєного конфлікту з Росією, і не пацієнти лікарень, яким життєво необхідна допомога. Це карпатські бджолині матки, вирощені українськими бджолярами, які продовжують працювати, незважаючи на боротьбу України за незалежність.
Вважається, що карпатська медоносна бджола є різновидом або «екотипом» карніольських медоносних бджіл, що мешкають у Карпатах, які утворюють дугу, схожу на знак питання, через Польщу, Словаччину, Західну Україну та Румунію. У Європі залишилося дуже мало дикої природи, і цей гірський масив становить більшу її частину. Карпатські бджоли ще відомі в Канаді як гірська медоносна бджола, і, за відгуками, вирізняється виключно м’якою поведінкою.
Один британський постачальник бджіл описує карпаток як «бджіл-попелюшок» через їх спокійний, стриманий характер. А бджоляр із Британської Колумбії, який отримав кілька карпатських маток у 2021 році, сказав, що бджоли цих сімей були «менш агресивними, ніж будь-які інші бджоли» на його пасіці. Як і слід очікувати від бджоли, що походить з гірських місць, вона також порадувала гарною зимостійкістю та мотивацією добувати корм у поганих погодних умовах.
За твердженням Apis Donau, румунської компанії з виробництва маток, карпатські бджоли «більш послідовні в пошуках корму в холодні і дощові дні, ніж інші породи бджіл і вважаються одними з кращих для зимівлі». Ці риси можуть зробити карпатську бджолу особливо підходящою для клімату Канади та північної частини США.
Деякі бджолярі в Канаді стверджують, що карпатки «надзвичайно рано починають відкладати черву і швидко набирають сили». Тоді як інші бджолярі казали, що «нарощування розплоду здавалося їм повільним». Не всі згодні і з твердженням, що карпатки сильно відрізняються від карники, яка вже зараз є одним із найпопулярніших підвидів у бджільництві. Тим не менш, перспективи нової, витривалої гірської бджоли інтригують канадських бджолярів.
Через триваючу війну між Росією та Україною, компанія Niagra Beeway, що базується в Онтаріо, яка відіграла важливу роль у видачі дозволів на ввезення маток з України в Канаду, скасувала замовлення на карпатських маток у 2022 році. Вони посилалися на ризики для українських транспортників. “Ми не можемо стимулювати небезпечну для життя діяльність за гроші”, – каже Джордж Скотт, президент Niagra Beeway.
У той же час, Тодд Каліш, генеральний директор Dancing Bee, дотримується іншої думки. “Як ми зможемо допомогти перемогти Україні, не підтримуючи її економічно?”, – каже Каліш. «Відмова від купівлі була б своєрідною санкцією проти України». Компанія Dancing Bee Equipment не стала скасовувати замовлення та у травні отримала першу партію маток з України. Як тільки війна в Україні піде на спад, Niagra Beeway планує відновити імпорт карпатських маток до 8000 штук щорічно, але на цей день Dancing Bee залишається найбільшим імпортером.
Ціна на карпатських маток неймовірно низька – 45 канадських доларів (1180 грн), а нещодавно вона впала до 38,85 доларів (1115 грн). Порівняйте з Бакфаст – 55 доларів (1575 грн) або 65 доларів (1860 грн) за маток Саскатрацу, виведених у Каліфорнії. Деякі бджолярі зазначають, що вони раді пожертвувати заощаджені гроші до українського фонду допомоги.
Україна – бджільницька нація. Вражає, що 1,5% населення цієї країни займається бджільництвом, а це 600-700 тис. чоловік! Україна виробляє близько 60–70 тис. тонн меду (приблизно, як США, тільки не забуваємо, що чисельність населення Штатів у 8 разів більша). Такий багатий медовий урожай дозволяє Україні стабільно входити до п’ятірки найбільших експортерів меду.
Україна має сильну промисловість із виробництва маток. Вона не тільки повністю забезпечує свої внутрішні потреби, а й імпортує живий товар до багатьох країн світу. У 2021 році лише до Канади прибуло близько 4000 маток, що становить близько 1,5% від загального обсягу імпорту маток.
Я теж придбав п’ять маток карпатської породи. Хочу порівняти її у роботі з іншими породами бджіл на своїй пасіці. Чув про неї багато хорошого та суперечливого, тому сильно заінтригований цією містичною бджолою.
Елісон Макафі, https://americanbeejournal.com/