пчелы Китай
Біологія бджоли

Китайські бджоли використовують особливі сигнали для захисту від шершнів

Міжнародна група дослідників зафіксувала унікальні віброакустичні сигнали, які використовують китайські воскові бджоли (Apis cerana) для попередження про напад на вулик небезпечних хижаків, таких як шершень Vespa soror. Шершні Vespa soror мешкають в Індії, Північному Таїланді, Лаосі, Північному В’єтнамі та деяких частинах Південного Китаю, включаючи Гонконг, Гуандун, Фуцзянь та острів Хайнань.

Довжина робочих особин цього виду шершнів – від 2,5 до 3,5 см. Ці агресивні хижаки полюють на богомолів, бабок, метеликів, коників і навіть дрібних хребетних, таких як гекони. Нерідко вони групами нападають на гнізда бджіл, ос і дрібніших видів шершнів, прогризаючи вхід у гніздо, масово вбиваючи дорослих комах і забираючи їх тіла та личинки. Напад шершнів може призвести до загибелі бджолиної родини.

Автори роботи вивчили у В’єтнамі взаємодії між бджолами Apis cerana та двома видами гігантських шершнів: Vespa soror, для яких характерне групове полювання, та меншого розміру Vespa velutina, які полюють поодинці.
Було зібрано аудіо- та відеозаписи нападів шершні на пасіках місцевих бджолярів. «Сам процес часом був досить складним, — каже один із авторів дослідження Ханна Кернен (Hannah Kernen). —  У кожному запису нам доводилося вручну відзначати окремі сигнали, і ми кілька разів переглядали записи, щоб перевіряти їх ще раз». В результаті вченим вдалося виділити сигнал, яким бджоли попереджають своїх родичів про появу гігантських шершнів поруч із вуликом.

Видаючи сигнал, бджоли піднімають черевце, гудуть крилами і відчайдушно бігають, оголюючи при цьому залозу Насонова – орган, що виробляє феромони.

Сигнали викликають скупчення великої кількості бджіл біля входу у вулик і початок оборонних заходів. У бджіл існують прийоми оборони від шершнів, починаючи з формування куль з живих бджіл навколо шершнів, що проникли в гніздо, всередині яких шершень гине від перегріву. Інший спосіб захисту полягає в тому, що бджоли збирають послід тварин і залишають плями з цього посліду розміром близько двох міліметрів поруч із входом у вулик. Було помічено, що шершні намагаються проникнути в такий вулик на 94% рідше, ніж у вулик, вхід до якого не позначений подібними плямами. Причина таких дій залишається незрозумілою.

Джерело: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.211215

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *