Демократия у пчел
Біологія бджоли Цікаво

Медоносні бджоли і демократія

Спостереження за життям бджолиного вулика ー явище захоплююче. Наприклад, якими б енергійними не були суперечки між комахами, якщо потрібно прийняти важливе для життя сім’ї рішення, наприклад переїхати до нового будинку, бджоли як правило, приходять до одностайної згоди. Автор книги «Демократія медоносних бджіл» Том Сілі вважає, що нам, людям, є чому повчитися у бджіл. Мова йде про роботу в команді та суспільні відносини.

Урок перший

Для успіху будь якої колективної справи потрібна група людей зі спільними інтересами та взаємною повагою. Домашні медоносні бджоли є саме такими групами, оскільки генетичний успіх кожної бджоли залежить від долі всієї колонії, і жодна бджола не доб’ється успіху, якщо не виживе і не розвиватиметься вся колонія.

Урок другий

Мінімізувати вплив лідера на групове мислення. Це важке для нас, людей, питання, оскільки воно суперечить переконанню в тому, що лідер несе відповідальність, Але владний лідер, на думку Тома Сілі, є однією з найбільших загроз для правильного прийняття рішень в групах.

Бджоли вибирають собі новий будинок, але лідер не впливає на них і не говорить їм, що їм робити. Кожна бджола-розвідник каже своє слово за допомогою танцю, і якщо вона переконує іншого розвідника, той дивиться на запропонований нею будинок і, якщо їй це подобається, погойдується, щоб вплинути на інших. Це продовжується до тих пір, поки всі розвідники не погодяться на свій новий будинок.

Можна порівняти з системою, коли кожна думка береться до уваги, яка використовується на деяких виборах. За словами Сілі, лідер повинен бути якомога більш об’єктивним, оскільки будь-які дії або коментарі можуть призвести до передчасного консенсусу групи, так як її члени свідомо. чи несвідомо прагнуть догодити своєму лідеру. Головною метою лідера має бути використання колективних знань групи.

Урок третій

Шукати різні варіанти рішення проблеми. Бджоли демонструють ефективність великого і різнобічного пошукового комітету, що складається з сотень окремих бджіл-розвідників, які досліджують чималу територію в пошуках ідеального будинку. Коли потенційне місце для гніздування знайдено, бджола-розвідник повертається в танці повідомляє про своє відкриття.

Урок четвертий

Узагальнювати знання, або отриману інформацію за допомогою обговорення. За словами Тома Сілі, найбільша проблема, з якою стикається група, що приймає рішення демократичним шляхом, – перетворити знання та думки багатьох членів в єдиний вибір для всіх. Як бджоли досягають консенсусу?

Спостереження свідчать, що в основі лежить бурхлива дискусія серед бджіл-розвідників, які підтримують різні варіанти (наприклад, місця для гнізд). Ці групи змагаються за голови інших членів пулу бджіл-розвідників. Група, яка збере кворум прихильників першою, перемагає в змаганні, і тоді всі бджоли повністю погоджуються..

Урок п’ятий

Використовувати рішення кворуму на користь згуртованості, точності і швидкості. Бджоли-розвідники різко змінюють свою поведінку, коли гранична кількість особин підтримує одну з альтернатив. Вони передають сигнали, які спонукають інших бджіл, які не є розвідниками, розігрівати свої льотні м’язи, готуючись до польоту на вибране місце.

Том Сілі називає таку поведінку «реакцією кворуму» і вважає її корисною для людських осередків. Якщо опитування показує, що до одностайності далеко, то необхідні більш ретельні дебати. Але, якщо з’ясовується, що до угоди близько, що мало хто підтримує позицію меншості, то затягувати обговорення безглуздо і найкраще перейти до позиції більшості, щоб можна було досягти консенсусу. Саме це і роблять бджоли. Звичайно, ми, люди, часто використовуємо іншу тактику в боротьбі з лідером, який нам не подобається, не гребуючи уявним ножем між лопатками, але,на думку автора дослідження, це лише показує, наскільки далеко відстає від бджіл наш демократичний процес!

Джерело: https://www.beeculture.com/democracy/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *