Здоров'я бджіл

Наскільки небезпечний азіатський шершень і чи з’явиця він в Україні?

Протягом багатьох років засоби масової інформації приділяють велику увагу темі поширення в Європі азіатського шершня (Vespa velutina). З’явившись на Півдні Франції в 2004 році (навіть вказують, що він прибув з Китаю на кораблі з вантажем кераміки, тільки не зрозуміло, як це вдалося встановити), він поступово почав поширюватися по Європі. Розширення ареалу вражає – 100 км на рік. З Франції він швидко потрапив до Італії, Іспанії, потім продовжив експансію на північ. Досяг Німеччини, Нідерландів, Бельгії, впритул підійшов до Польщі, а в 2018 йому вдалося перетнути Ла-Манш і опинитися в Англії. В останньому випадку йому допоміг транспорт, тому що ентомологи впевнені – протока між Англією і Францією нездоланна перешкода для комахи що летить. У ЗМІ вже повідомили, що 2021 рік може стати рекордним за поширенням цієї істоти на острові.

На початку переможної ходи уряди європейських країн не надавали їй особливого значення, проте потім, на вимогу вчених ентомологів, забили на сполох. І що далі, то сильніше. Сьогодні на Vespa velutina оголошено справжнє полювання. Його знищенням займаються спеціальні карантинні служби, а допомогти його виявленню просять усіх небайдужих громадян. У соцмережах створюються групи, в які люди пишуть, де і коли бачили шершня і це полегшує роботу з виявлення гнізд хижака.

Однією з головних небезпек, яку несе цей непроханий гість, називають загрозу для людини. Його укус дійсно дуже болючий, а для людей, які схильні до сильних алергічних реакцій – смертельно небезпечний. У західних країнах навіть стало прийнято називати його шершнем убивцею. Однак, азіатський шершень, небезпечний для людини, тільки якщо остання випадково або навмисно потривожить його гніздо. Або спробує упіймати голими руками. Однак, у цьому випадку не менш небезпечний і його родич – європейський шершень (Vespa crabro), з яким ми живемо пліч-о-пліч уже тисячоліттями, але з цієї причини не намагаємося знищити його так послідовно. То в чому ж тоді справа? У чому реальна небезпека? І що особливо цікаво нам, бджолярам, ​​чи може прибулець бути небезпечним для європейських бджіл, адже відомо, що Vespa velutina любить нападати на наших підопічних. Давайте спробуємо розібратися.

Природне місце існування азіатського шершня – це південь Китаю, Таїланд, Малайзія, В’єтнам та Індонезія. Він відрізняється проникливою і жорстокою вдачею. Полює на мух, коників, богомолів, комарів та павуків. Проте найбільшу небезпеку шершні становлять для медоносних бджіл. При нападі на вулик вони можуть винищити майже всю бджолину сім’ю. Хоча, при нагоді, за відсутності комах, шершень не відмовиться від вживання нектару, соку ягід та фруктів.

Ви повинні увійти, щоб прочитати решту цієї статті. Будь ласка, увійдіть або оформіть передплату на електронний варіант газети.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *