Здоров'я бджіл

НАСТАВ ЧАС ДОПОМОГТИ БДЖОЛАМ ПОЗБАВИТИСЬ ПАРАЗИТІВ!

З поміж усіх шкідників та хвороб бджіл в Україні та світі, на сьогодні кліщі Вароа найбільш впливають на життєдіяльність медоносних бджіл, є причиною загибелі сімей бджіл, економічних втрат в бджільництві та рослинництві. У світовій практиці бджільництва розроблено безліч методик та засобів боротьби з вароатозом, але не перше десятиліття основними є хімічні акарициди, а саме противароозні пластини на основі речовин флуметрин та тауфлювалінат. З першого погляду здається, що проблема кліща могла бути вирішена раз і назавжди, з появою зручних у застосуванні, доступних препаратів.

Але, не так склалося, як гадалося! Постійна зміна кліматичних та економічних умов в Україні, призвела до ряду проблем при використанні ефективних засобів боротьби з вароатозом! Велика кількість підробок та контрабанди, недостатня кваліфікація виробників та розробників препаративних форм, нестача профільних ветеринарних спеціалістів на виробництві та при реалізації препаратів, врешті решт – неорганізованість та недостатня обізнаність самих пасічників.

Практика боротьби з вароатозом вказує на те, що правильний вибір наявних, якісних акарицидних   препаратів від перевірених роками вітчизняних виробників, які мають у своєму штаті кваліфікованих ветеринарних фахівців, суворе виконання   настанов з застосування, суттєво підвищить ефективність обробок від кліща, зменшить загрози для бджіл та навколишнього середовища. 

На прикладі рекомендацій та багаторічного досвіду розробки та впровадження препаратів і реманенту для бджільництва, підприємства у м. Пісочин, Харківської області, ФОП Лемішев Олександр Миколайович, можна розглянути та взяти до уваги ряд важливих правил використання противароатозних пластин. В асортименті виробника існує дві пропозиції на літньо- осінні акарицидні обробки, а саме препарат ВАРОЛОМ, діюча речовина тау-флювалінат та препарат ФЛУКОНТАКТ, діюча речовина – флуметрин.

Перше, на що звертає увагу виробник – кількість пластин, що встановлюються у вулику, має суворо відповідати інструкції! Передозування діючих речовин, що нанесені на пластину, може вплинути на загальних стан та знизити імунітет бджіл. Наприклад, тау-флювалінат – отрута не тільки для кліща, а й для бджоли, та лише доза визначає її шкоду чи повну безпечність використання. Але, слабка доза також небезпечна, як і передозування. У цьому випадку багато кліща, який не отримав смертельної дози, виживає. А вцілілий кліщ дає потомство стійкіше до цієї отрути.

Згідно з настановою виробника пластини необхідно вводити у міжрамковий простір у вулику в центральній зоні бджолиного гнізда (де найбільша кількість розплоду і молодої бджоли), так, щоб бджоли могли рухатись з обох боків пластини. Період утримання пластин у гнізді для лікування бджіл повинен бути не менше 15 діб, але не більше 45 діб. Перед закріпленням пластин на дно вулика стелять аркуш паперу, змащений олією або вазеліном. Пластини необхідно залишати у гнізді не менше 7 діб, після чого аркуш паперу виймають і встановлюють наявність та кількість загиблих кліщів.

Для бджолиних сімей, яких утримують у 20-24-х рамкових вуликах використовують 4 пластини, 10–12-х рамкових – 2 пластини, у багатокорпусних вуликах – по 2 пластини на кожний корпус. Для ослаблених бджолиних сімей, відводків, які займають менший простір у вулику, застосовують половинну кількість пластин.

Перед застосуванням пластин рекомендується перевірити реакцію бджіл на діючі речовини в одному вулику, якщо через добу бджоли поводяться спокійно, проводьте обробку всієї пасіки.

Важливо! Пластини розміщувати на пасіці вчасно. Запізніла обробка може призвести до того, що бджолина сім’я сильно ослабне, є ризик зльоту. Низька температура восени зменшує кількість діючих речовин, що виходить із пластин, водночас бджоли знижують активність переміщення по стільниках.

Обробки рекомендовано проводити за температури навколишнього середовища не нижче 10°С. Якщо не дотримати поради виробника, це призводить до того, що кліщ отримує меншу дозу отрути – ефективність лікування знижується. Відомо, що тау-флювалінат та флуметрин, препарати контактної дії, та не вбивають кліща, що знаходиться в осередках стільників на розплоді. Доза на пластинах розрахована виробником так, щоб швидко прибрати кліща, який знаходиться на бджолі, а вже потім мати летальний ефект, відразу після виходу молодої бджоли. Вбивчо пластина працює протягом приблизно 30-40 днів. Отже, надто раннє розміщення пластин призведе до того, що на останніх кліщів, що вийшли, отрута не подіє, з усіма супутніми негативними наслідками. Пізня обробка – залишить велику кількість кліщів у розплоді.

Виходячи з вищезазначеного, треба оптимально підібрати строки використання препаратів та відбору товарного меду. Залишки розпаду хімічних акарицидів в товарному меді не тільки ставить під сумнів його цілющі якості а і руйнує імідж країни експортера.

Якщо Ви правильно підібрали терміни обробок, не забудьте вчасно прибрати пластини з вуликів! Недотримання цих норм буде призводити до набуття резистентності у кліща.

 Кліщ Вароа має здатність до активного пошуку хазяїна, з енергетичними, пластичними та регуляторними речовинами необхідними для своєї життєдіяльності. На поведінку кліща також суттєво впливають гормони та феромони бджіл, самки Вароа, що живляться на бджолах старше 20-добового віку, швидко покидають їх, внаслідок високого титру ювенільного гормону в гемолімфі та заходять в комірки для розмноження. Кліщ має здатність до розпізнавання вуликових бджіл за кількістю феромону, яку виділяє залоза Насонова. Залоза Насонова починає виділяти феромон, що відлякує самок Вароа, у робочих бджіл після того, як вони беруться до роботи поза вуликом. У зв’язку з цим на льотних бджолах, особливо на тих, що носять воду (у яких найбільша секреція залози) паразитів значно менше, ніж на вуликових.

Кліщ Вароа – облігатний паразит медоносних бджіл. Живлення, розвиток, спаровування проходить в комірках з личинками та лялечками бджіл і трутнів. Тривалість паразитування Вароа на імаго бджіл становить приблизно 4-13 діб, це час необхідний для визрівання сперматозоїдів та ооцитів. Саме цей період у життєдіяльності кліща є найбільш сприятливим для боротьби з ним. За даними багатьох дослідників встановлено, що дорослі кліщі Вароа мають тенденцію до паразитування на бджолах певного віку. Так, вуликові бджоли значно більше уражені паразитом, ніж льотні. Наприклад, ураження вуликових трутнів у 8 разів більше у порівнянні з льотними трутнями. На бджолах-годувальницях кількість кліщів зростає у серпні незалежно від загальної чисельності паразитів у бджолиній сім’ї. Як правило, основна кількість самок Вароа знаходиться у центрі гнізда, де є розплід та бджоли-годувальниці.

З вищезазначеного, задачею пасічника є підбір оптимального розташування пластин у вулику. Діючі речовини препаратів контактної дії не випаровується, а залишається на бджолі від зіткнення із пластиною. Чим більше бджіл контактує з пластиною, тим вища ефективність. Тому, відкривши бджолине гніздо, виз- начте найбільше скупчення бджіл і туди встановіть пластину. Важливо, щоб бджоли мали доступ до пластини з обох боків, якщо пластина однією площиною «прилипає» до стільника – лікувальний ефект знижується. Щоб цього не відбулося, трохи розсуньте рамки стамескою. 

    Після вилучення пластини, повернітьрамки до початкового положення. Обов’язково періодично перевіряйте розміщення акарицидних пластин. Не часто, але буває, що комахи наносять прополіс на пластини. У цьому випадку треба зняти максимум прополісу стамескою з подальшою його утилізацією.

Потрібно пам’ятати, що кліщ Вароа може передаватися бджолам від необроблених сімей, тобто можливе зараження від «сусіда». Тому, щоб Ваші зусилля у боротьбі з вароатозом не зійшли нанівець, краще домовлятися із колегами пасічниками району, області про проведення противароатозних заходів на пасіках одночасно.

При роботі з хімічними препаратами не забувайте про основні правила техніки безпеки! За потреби захистить дихальні шляхи та слизові оболонки. Правильно та вчасно утилізуйте препарат. Проводьте ротацію діючих речовин під контролем ветеринарного спеціаліста!

Для більш детальних консультацій з використання препаратів ВАРОЛОМ та ФЛУКОНТАКТ, або інших засобів боротьби з хворобами бджіл, звертайтесь до виробника! Чекаємо на зворотній зв’язок, завжди раді співпраці!

Бажаємо здоров’я Вам, та Вашим бджолам! Разом до Перемоги!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.