розплід
Технології

Немає розплоду в сім’ї. Причини, наслідки, методи виправлення

Факт наявності розплоду у вулику тісно пов’язаний із маткою. Саме вона відкладає в стільники яйця, з яких потім бджоли-годувальниці виводять нове покоління. Наявність розплоду, його кількість відповідна до пори року і добра якість може говорити про те, що з сім’єю все благополучно. У сильних та здорових сімей розплід у весняно-літній час є завжди. Кількість його може збільшуватися, зменшуватись, тимчасово зникати з природних причин. Однак, повна його відсутність нормальна лише взимку.

Залишившись без матки (без можливості виведення нової, молодої господині вулика), отже без розплоду, бджолина сім’я приречена на поступове вимирання. Тому відсутність у вулику розплоду – тривожний сигнал для бджоляра. Його в жодному разі не варто ігнорувати. Залишати бджолосім’ю без розплоду не можна. Але перш ніж робити спроби порятунку, потрібно з’ясувати причини, що викликали такий стан речей. 

Головною з них є загибель чи втрата матки. Осиротіти сім’я може після зимівлі або неакуратно проведеної ревізії гнізда, коли бджоляр випадково витрусив матку під час огляду рамок і цього не помітив.

Матка може не повернутися з шлюбного вильоту – ще одна причина.

Але буває і так, що матка є, але розплоду все одно немає. Причини може бути такі.

Перша – хвора матка. Не відкладати яйця може хвора комаха. Хворобу матки можна замітити візуально. Такі матки малорухливі, у них неприродно збільшено черевце.

Друга – неплідна матка. Вона може бути здоровою, активною, але яєчок вона не відкладає. Це означає, що спарювання з трутнем не відбулося – вона залишилася неплідною.

Третя – відсутність навесні кормових запасів у вулику. Перший весняний розплід бджіл може затриматися з появою, якщо після зимівлі у вулику не залишилося запасів перги та меду.

Четверта – довга відсутність взятку. Матка припиняє відкладати яйця, коли в гніздо довгий час не надходить нектар і пилок.

П’ята – відсутність вільних осередків для відкладання яєчок. Гніздові стільники можуть бути повністю забиті медом, а для розплоду місця не залишається. Окремо слід згадати ситуацію, коли немає розплоду у вулику у серпні, що особливо небезпечно. Якщо причина не в загибелі матки, залишається наступне.

1. Помилка бджоляра – після останнього викачування меду господар пасіки надто пожадував і забрав у сім’ї надто багато меду. Яйцекладка маткою в такому разі може бути зупинена.

2. Рання зимівля. Останній розплід має встигнути вийти та облітатися. Якщо бджоли відчувають наближення ранніх холодів, вони припиняють годувати матку, а та відкладати яйця.

Спостереження у льотків також може багато розповісти пасічнику про стан сім’ї. Наприклад, бджоли без маток не носять пилку. У таких сім’ях (особливо у вечірній час) можна почути характерне жалібне та одночасно нервове дзижчання бджіл.

Сім’ю активно атакують бджоли злодійки – дуже ймовірно, що господарі вулика втратили волю до опору агресії саме через втрати матки.

Що ж робити, якщо у вулику немає матки та розплоду? Відповідь це питання тісно пов’язані з причинами яке викликало таке становище.

Методи виправлення безматкових сімей.

Перший варіант – бджолам дають нову матку. Способів зробити це багато і кожен бджоляр має свій улюблений та перевірений. Якщо підсадка пройшла успішно і була своєчасна, сім’я швидко приходить у норму.

Другий варіант – в обезматочену сім’ю підставлять рамку з одноденним розплодом з іншого вулика та бджоли виведуть свіщову матку. Спосіб з підставкою рамок із одноденним розплодом можна застосовувати все літо. Це найпростіший спосіб дати бджолам шанс на збереження сім’ї. Безрозплідний період в 1-1,5 місяці, звичайно, не пройде для сім’ї без негативних наслідків, але вона вціліє. Згодом, у разі потреби, її можна підсилити розплодом.

Третій варіант – об’єднати проблемну сім’ю із сім’єю, в якій матка присутня. Цей спосіб доцільно застосовувати навесні та восени, а також стосується слабких сімей.

Який варіант вибрати залежить від пори року та можливостей бджоляра.

Хворі та неплідні матки знищуються. Далі слід діяти будь-якими зручними способами які я привів вище.

Якщо причина відсутності розплоду голодування сім’ї, то виправити становище просто – достатньо підставити в вулик медопергові рамки та, бажано, підкормити цукровим сиропом чи медовою ситою. 

Ще простіше допомогти сім’ї у якій відсутнє місце для червлення матки. В цьому випадку достатньо помістити в центр гніда кілька якісних рамок суші.

Якщо бджолина сім’я довго залишається без матки, то вона стає трутівкою. Такі бджоли не можуть відтворювати нормальне потомство. Сім’я приречена на вимирання. Робота з виправлення бджолосімей-трутівок трудомістка і не завжди економічно вигідна. Повертати у робочий стан має сенс лише сильні сім’ї, слабкі простіше розформувати

Автор: Антон Андрусевич.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *