Пересадка бджіл
Інструмент та обладнання

Пересадка бджіл з бджолопакетів у вулик

Кожен бджолопакет містить повноцінну бджолину сім’ю, у якій є всі ресурси для збору врожаю вже в перший сезон.

Посадку бджіл у вулик треба здійснювати за певними правилами, з огляду на тип пакету- стільниковий або безстільниковий. Обов’язково правильно підготуватися до процесу і забезпечити належний догляд за бджолами в подальшому.

Підготовка до пересадки

До пересадки бджолосім’ї з пакета важливо правильно підготувати вулик, дотримуючись наступних правил:

 • Очистити та продезінфікувати вулик. Якщо проігнорувати такий захід, то сім’я після пересадки може злетіти через сторонні запахи. Обробітку потребують навіть нові вулики
 • Обробити вулик всередині. Для цього потрібна паяльна лампа, після обробки вулик помити і просушити на сонці
 • Обмести вулик безпосередньо перед пересадкою. Для цього беруть мелісу, лимонний котовник, пустирник
 • Коректно встановити вулики. Місця для них треба відвести заздалегідь. Встановити поїлку, рамки з вощиною
 • Підготувати цукровий сироп для підгодівлі

Бджолопакети купують тільки навесні, відповідно, саме в цей сезон здійснюється їх пересадка. Спочатку бджолопакет потрібно ненадовго помістити в прохолодному місці. Це змусить бджіл збитися в клуб.

Стільниковий бджолопакет

При пересадці бджіл із стільникового пакета треба слідувати певним алгоритмом:

 • Виставити пакет перед вуликом
 • Відкрити вічко – почнеться обліт
 • Бджіл з дна змести на рамки
 • Рамки з пакета встановити в вулик – важливе збереження ідентичного пакету порядку розстановки
 • Матку випускати, коли бджоли заспокояться

У ряді випадків можна обійтися без обльоту. Потрібно виставити бджолопакет за вуликом і звузити льоток – розраховувати на 2-3 особи.

Стільниковий бджолопакет
Фото: https://kupyansk.salexy.com.ua/

Рамки відразу ж переміщати, не забуваючи про порядок розстановки. Клітинку з маткою в такому випадку потрібно поставити між рамок. Такий варіант ризикований, тому що комахи можуть довго шукати свій вулик.

Щоб випустити матку з клітки, потрібно відкрити її верхній отвір і заклеїти вощиною, проколовши 3-4 отвори. Бджоли розкриють вощину й випустять матку.

Безстільниковий бджолопакет

Процедура пересадки бджіл в цьому випадку характеризується тим, що треба заготовляти стільники.

Безстільниковий бджолопакет
Фото: https://mirpchelovoda.com/

При використанні вулика Дадана-Блатта на 1,2 кг бджолосім’ї треба 4 рамки з вощиною, тобто потрібна рамка на кожні 0,3 кг. Вощина надійно прикріплюється до дроту з урахуванням майбутнього навантаження.

Якщо матка не відокремлена, то бджіл потрібно витрусити в вулик, знявши сітку. Можна зробити це через кормовий отвір.

При виборі вулика-лежака або 12-рамочника клітинку слід закріпити між сотами, комах окропити водою і струсити на дно вулика. При використанні багатокорпусного вулика матку треба поставити в перший корпус між рамками, а бджолопакет перевернути і вставити в інший відділ.

У спекотні дні пересадку бджіл здійснювати краще ввечері. Для прохолодних днів час не має значення.

Розвиток і огляд бджолопакетів після пересадки

Після пересадки бджіл оглядають через добу. Обов’язково контролювати матку з відкритим розплодом. Якщо він є, то утеплити гніздо, використовуючи бічні і верхні подушки.

При огляді матка часто намагається сховатися між бджолами. Така поведінка є нормою, але через недосвідченість бджоляра може бути прийнято за її втрату.

Після пересадки бджоли відразу ж починають відбудовувати стільники. На наступний день вони будуть відбудовані приблизно на 60-70%.

Матка починає свою роботу теж з першого дня – на наступну добу в недобудованих осередках видно яйця. Несучість зросте разом з відбудовою гнізда.

Якщо безстільниковий пакет розвивається добре, то після закінчення місяця друкований розплід збільшиться до 20-30 тисяч осередків. За 12 днів вони вийдуть і наростять силу сім’ї на 2-3 кг. Це означає, що потрібно відповідне розширення за допомогою рамок з вощиною. Якщо їх не додати, то може статися затримка в розвитку. Існує також ризик роїння.

Якщо сприяти розвитку бджіл, то через півтора місяці маса бджолиної сім’ї може досягти в середньому 4 кг, а ще через півмісяця – 6 кг. Коли сила бджолосім’ї з пакета досягне 10 вуличок, потрібно надставка.

Виставляти її потрібно на початку головного взятка. Подальші дії не відрізняються від роботи зі стандартними бджолиними сім’ями.

Підгодівля

СІм’ю, яка переїхала в вулик з бджолопакета потрібно годувати. Вуглеводний корм бджоли будуть отримувати завдяки збору нектару, а додатково їм знадобиться цукровий сироп – для його приготування цукор і воду слід брати в співвідношенні 1: 1,5.

Якщо пересадка бджолосім’ї здійснюється в холодну пору, а взяток відсутній, то підгодувати її потрібно відразу ж. При відсутності у бджолосім’ї з пакета перги потрібно поставити на сім’ю рамку.

Якщо немає запасу, то знайти медо-пергові стільники можна у інших бджолярів. Ставити рамку треба біля крайньої розплідної рамки. Якщо пергу дістати ніде, то можна зробити суміш з 1 кг меду, 1,6 г оцтової кислоти, по 0,2 кг сухих кормових дріжджів і соєвого борошна, 0,2 л води, 2,3 кг цукрового піску, 80 г сухого молока. Борошно і молоко повинні бути знежиреними. Всі компоненти треба ретельно перемішати, поки не вийде однорідна маса. Після формують коржі по 0,5 кг, укладають їх на металеву сітку і ставлять на верхні рамкові бруски. Обов’язково прикрити підкормку зверху поліетиленом.

Що заборонено при пересадці?

При пересадці бджолосім’ї з пакету в вулик деякі дії знаходяться під забороною, оскільки дають небажані результати:

 • Не слід замінювати вощину стільниковими рамками. У такому випадку вся бджолосім’я збереться на стільниковій рамці, що спровокує зниження будівельної енергії.
 • Не слід розширювати пересаджену бджолосім’ю протягом першого місяця. Рамки будуть зайняті друкованим розплодом, а комахи з пакета почнуть поступово відмирати. На останній декаді стануть виходити молоді особини, тому бджолина сім’я знову набере силу.

Використання бджолопакетів надає певні переваги бджолярам. Пересаджувати бджолину сім’ю у вулик треба правильно, провівши попередню підготовку і враховуючи тип бджолопакетів – це має особливо велике значення на підготовчому етапі. Після пересадки за бджолиної сім’єю потрібно спостерігати і підгодовувати її.

Відео: Aleksandr Izendeev. Beekeeping

Джерело: https://ferma.expert/pchely/razvedenie-pchely/peresadka-pchel-iz-pchelopaketa-v-uley/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *