Технології

ПРИСТРІЙ ДЛЯ ТЕРМІЧНОЇ ОБРОБКИ БДЖІЛ

Ми відпрацювали термічний спосіб обробки бджолиних сімей при вароатозі в корпусах багатокорпусного вулика. Пропонований пристрій складається із трьох корпусів, розташованих на підставці. Верхній корпус служить робочою камерою, куди поміщають бджіл, два нижні – порожні. У підставці розміщується система нагріву, що складається з вертикально закріплених електролампочок.

Робоча камера є корпусом багатокорпусного вулика, оббитого зсередини тонкою бляхою або фольгою 3, пофарбованих чорною нітрофарбою. Збивати вулик слід так, щоб закруглити внутрішні кути. Це не дозволяє бджолам скупчуватися при термообробці. Оброблювані бджоли вільно утримуються на металевому покритті, якщо на його поверхні перед фарбуванням провести грубим наждачним папером.

Для контролю над температурою в отвори 4 вставляють і кріплять термометри. Низ та верх робочої камери обмежені підкришниками з вентиляційною сіткою (комірка 2,5 X 2,5 мм). При цьому між сіткою підкришника та металевим покриттям усередині робочої камери не повинно бути щілин, куди могли б проникнути бджоли.

Нижній підкришник 6 кріплять до робочої камери засувками (будь-якої конструкції), а на верхній підкришник 2 під час термічної обробки накладають лист оргскла 1 з вентиляційними отворами, виконаними по колу з радіусом 6 см (20 отворів діаметром 2,5- 3 мм). Робочу камеру встановлюють на 2 порожніх корпуси (на малюнку не вказані).

Як показали численні досліди, обмежений корпусами «буферний» простір сприяє рівномірному перемішуванню повітря та вирівнюванню температури в робочій камері без застосування спеціальних механічних пристроїв. Схема пристрою для термічної обробки бджіл при вароатозі. У нижній частині пристрою розташована підставка, яку виготовляють з частини старого корпусу або брусків. Її висота – 120 мм. З коротких бокових сторін у підставці пропилюють вентиляційні отвори 8 перетином 80 Х 220 мм, з однією довгою – вузьку щілину 9, через яку вставляють листи паперу для контролю за осипом кліщів. Знизу підставку підбивають фанерою.

У верхній частині підставки закріплені три рейки 7 для монтажу патронів з вісьмома паралельно з’єднаними 100-ватними електролампочками, що розташовуються рівномірно по периметру підставки. Електролампи підключають до мережі через вимикач, яким регулюють час подачі напруги в залежності від температури в робочій камері. Якщо можливо, роботу можна перевести на автоматичний режим.

Незначна порівняно з електроплитками та іншими нагрівальними елементами теплова інерційність електролампочок дозволяє підтримувати задану температуру в робочій камері з відхиленнями 1 – 1,5°С. У середині центральної рейки знаходиться сорокаватна електролампочка. Її постійна робота протягом усього часу термообробки сім’ї забезпечує можливість візуального контролю над поведінкою бджіл.

Розрахунки, проведені в процесі роботи, показали, що при такому влаштуванні електрообігріву на обробку однієї сім’ї при температурі навколишнього повітря 20 °С витрачається близько 0,2 кВт/год електроенергії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.