Цікаво

ЗАПОБІГАННЯ БДЖОЛИНІЙ КРАДІЖЦІ

У сприятливу для льоту погоду бджоли завжди зайнятi пошуком корму, а якщо немає його на рослинах, вони можуть викрадати корм у чужих сім’ях. Тому в цей період (безвзятковий) на пасіках виконують роботи так, щоб не допустити бджолиної крадіжки. Запобігти їй легше, ніж боротися, коли вона розпочнеться.

У безвзятковi періоди тримати вулики відкритими довго не можна. Вимушене розбирання гнізда проводять надвечір, коли льотна діяльність бджіл припиняється. Під час огляду стільники швидко прикривають стельовими дощечками або полотниною. Надто небезпечно виставляти стільники з медом, забувати їх біля вуликів. Роботу виконують так, щоб не залишались краплини меду на поверхні вулика. В разі відсутності медозбору для огляду сімей бажано використовувати спеціальні намети, які перешкоджають проникненню чужих бджіл у відкрите гніздо.

Льоткові щілини звужують для проходу 2-3 бджіл. Обкрадань зазнають, у першу чергу, слабкі бджолині ciм’ї, оскільки захист льотків їхнього вулика недостатній. На цей час пасічник повинен мати гас або емульсію карболової кислоти. Змоченим (1 крапель на 0,5 л води) квачем зволожують стінки біля льотка чи інші місця, куди лізуть бджоли-злодійки. Готуючи корм, зберігають сироп i мед у недоступних для бджіл кімнатах.

Заходи під час бджолиного злодійства Часто під час нападу на слабку сім’ю бджоли злодійки вбивають бджіл i матку, переносять до ciм’ї iнфекцiйнi захворювання. Про бджолине злодійство написано у багатьох книгах з бджільництва.

Щоб припинити напад, пропонуються різні заходи:

Заходи до ciм’i, яку обкрадають – зменшити льотки, щоб могли пройти тільки 1-2 бджоли;

змазати прилітну дошку i передню стінку вулика речовиною з сильним запахом (наприклад, гасом, скипидаром), запах відлякне бджiл-злодiйок;

– на 2-3 дні сім’ю помістити у темне прохолодне місце (льотки закрити, бджіл забезпечити водою); – покласти перед льотком кілька стебел полину (3-5 шт.), бджоли не люблять йога запаху, чужі бджоли залишать вулик;

– на прилітну дошку покласти жмут соломи (чи сіна) так, щоб солома нещільно прилягала до льотка, свої бджоли будуть проходити, а бджоли-злодійки побояться;

– поставити на прилітну дошку шматок скла похило до вулика, утвориться коридор, один бік прикрити тканиною, просоченою карболовою кислотою, а інший – залишити відкритим; чужі бджоли не будуть пробиратися по коридору, що наповнений неприємним запахом;

– на прилітну дошку покласти шматок замішаної глини, ним закрити весь льоток, в глинi паличкою (діаметром 8 мм) зробити 2-3 наскрізні отвори для проходу бджіл у вулик (за спекотної погоди треба посилити вентиляцію гнізда); свої бджоли проходитимуть, а бджоли-злодійки побояться.

Заходи до сiм’ї-злодiйки Треба завантажити бджіл-злодійок роботою, щоб відволокти від грабунків:

Спосіб 1. Підкурити бджіл, щоб набрали мед у зобики, насипати тирси між п’ятою i шастаю рамками, але не на всю довжину рамок, а від середини вулика до передньої стінки, льоток не засипають, шар тирси повинен доходити до нижніх планок, не більше; замість полотнини кладуть щільну дротяну сітку i закривають вулик дахом; льоток відкривають на всю ширину; бджоли відразу починають працювати – забирають сміття, роботи бджолам вистачить на цілу добу i більше.

Спосіб 2 (екстрений). Підняти дах (не менше ніж на 10 см) так, щоб було видно рамки; бджоли не залишатимуть власного вулика (охоронятимуть), бо боятимуться, що їх самих пограбують; але i пасічнику треба бути поруч, щоб дійсно не розпочалося грабування сiм’ї-злодiйки. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.