Без категорії Біологія бджоли

ЩО БУДЕ, ЯКЩО «ВИКЛЮЧИТИ СОНЦЕ» БДЖОЛІ

Цікаве відео записав аспірант Хемішем Саймінгтоном із Кембриджського університету (Великобританія). Вчений вивчає запилення та безпеку квітучих рослин. На відео видно, як у лабораторному боксі, після вимкнення світла та настання темряви бджоли дружно та різко падають на підлогу, як мертві. Що є основою цього явища? Дослідники розійшлися в думках…

Перші вважають, що це так званий «механізм блокування навігації». Різке потемніння в природі може означати, що сонце сховалося в щільну хмару. А це провісник грози та сильного вітру. Злива з градом може погубити бджолу, а вітер віднести її далеко від вулика і вона не зможе повернутися додому. Вихід один – різке зниження з подальшим пошуком притулку в траві, щоб перечекати негоду.

Інші вважають, що це «реакція жертви». Коли бджолі різко загороджують світло, для неї це може означати наближення хижого птаха. Найшвидшою та найефективнішою захисною реакцією буде різке припинення польоту, з подальшим падінням на землю та знерухомленням. Хижі птахи, найбільш чутливі до сприйняття руху, тому погано бачать жертву, що не ворушиться.

Ще версія – бджоли «втративши» сонячне світло повністю втрачають можливість орієнтуватися у просторі і падіння – це реакція на це. Адже відомо, що саме сонце є головним орієнтиром для комах у польоті. Не дарма бджоли можуть визначити його точне місце розташування навіть у похмуру погоду.

Вважається, що бджоли не можуть бачити у темряві, тому що їхні очі пристосовані лише до денного зору. Однак, це не зовсім так. Деякі види бджіл можуть збирати нектар із нічних квітів. Гігантська бджола (Apis dorsata) і африканська бджола (mellifera adansoni) роблять це в повний місяць. А рідкісні одинокі бджоли виду Megalopta atra, що належать до сімейства Halictidae (мешкають у Панамі) можуть літати в пошуках їжі навіть у найтемніші ночі.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.