Європейська комісія представила програму зі скорочення споживання засобів захисту рослин до 2030 року. Вона передбачає скорочення на 50% застосування пестицидів у сільському господарстві, а в деяких випадках і повне їх виключення.
Європейська комісія аргументує своє рішення, насамперед, відновленням пошкоджених екосистем та відновленням природи по всій Європі, від сільськогосподарських угідь та лісів до морів та міського середовища.
Європейський Союз не дасть спокій фермерам, поки ця програма не буде виконана. Було запевнено, що держави-члени підтримуватимуть витрати на цю трансформацію протягом 5 років, у тому числі з коштів фонду Єдиної сільськогосподарської політики. Загалом за вісім років на вказані цілі планується виділити 100 мільярдів євро.
«Як люди, ми залежимо від природи. Нам потрібне повітря, яким ми дихаємо, вода, яку ми п’ємо, їжа, яку ми їмо. Наша економіка також ґрунтується на природних ресурсах. Криза біорізноманіття загрожує основам нашого життя на Землі. Ми досягли прогресу у боротьбі з кліматичною кризою, а наступний крок – боротьба із примарою екоциду. Скорочення використання пестицидів допоможе відновити природні ресурси та захистити людей, які працюють із цими хімічними речовинами», – сказав Франс Тіммерманс, віце-президент Європейської комісії.
Ось деякі цілі цієї програми:
– Припинити скорочення популяції запилювачів до 2030 р. та збільшення популяції цих комах з поточного року;
– нульова втрата зелених міських просторів до 2030 року, їх збільшення на 5% до 2050 року;
– у сільськогосподарських екосистемах – загальне збільшення біорізноманіття та позитивна тенденція у збільшенні диких запилювачів;
– реабілітація та повторне зрошення осушених торфовищ, що використовуються у сільському господарстві та на ділянках видобутку торфу;
– усунення річкових загороджень, щоб до 2030 року щонайменше 25 000 км річок було перетворено на повноводні річки.
Щоб допомогти досягти цілей, залишаючись при цьому гнучким відповідно до національних обставин, закон вимагатиме від держав-членів розробити національні плани відновлення у тісній співпраці з вченими, зацікавленими сторонами та громадськістю.
Пропозиція ЄС стосується ключового елемента зобов’язань Європи у рамках Стратегії біорізноманіття на період до 2030 року.
Жорстке законодавство щодо скорочення використання хімічних речовин-пестицидів та забезпечення більш стійких продовольчих систем до 2030 року.
Подана пропозиція щодо скорочення використання хімічних пестицидів втілює наше прагнення зупинити втрату біорізноманіття у Європі в конкретні дії.
Пропозиція допоможе створити стійкі продовольчі системи відповідно до Європейського зеленого курсу та стратегії “від ферми до столу”, забезпечуючи при цьому стійку продовольчу безпеку та охорону здоров’я.
Вчені все більше стурбовані використанням пестицидів та накопиченням залишків та метаболітів у навколишньому середовищі. «Хімічні пестициди завдають шкоди здоров’ю людини та викликають зниження біорізноманіття на сільськогосподарських угіддях. Вони забруднюють повітря, воду та навколишнє середовище», – йдеться у релізі, підготовленому Єврокомісією. В заключному звіті Конференції про майбутнє Європи відмічено, що громадяни прямо просили розглянути питання щодо використання пестицидів та пов’язаних з ними ризиків. У зв’язку з цим Комісія також включила чіткі та обов’язкові правила:
– всі фермери та інші професійні користувачі пестицидів спочатку розглядатимуть альтернативні екологічні методи боротьби зі шкідниками та методи боротьби з ними, перш ніж використовувати хімічні пестициди – використання всіх видів пестицидів буде заборонено у таких місцях, як міські зелені насадження (включаючи громадські парки чи сади), ігрові майданчики, школи, рекреаційні чи спортивні майданчики. А також будь-які екологічно чутливі зони, де знаходяться комахи-запилювачі, що наражаються на ризик зникнення. Нові правила змусять хімічні пестициди зникнути з нашого безпосереднього довкілля у повсякденному житті.
Комісія незабаром зобов’яже враховувати глобальні екологічні аспекти при ухваленні рішення про максимальні рівні залишкового вмісту пестицидів у харчових продуктах. Імпортні продукти, що містять залишки заборонених речовин, що піддаються вимірюванню, не повинні згодом розміщуватися на ринку ЄС. Це створить позитивний зворотний зв’язок та спонукає треті країни обмежити або заборонити використання пестицидів, які вже заборонені в ЄС.
Зокрема, Комісія незабаром проведе консультації з державами-членами та третіми країнами щонайменше для тіаметоксаму та клотіанідину – двох речовин, які, як відомо, значною мірою сприяють скороченню чисельності запилювачів у всьому світі. Ці речовини вже заборонені в ЄС, і незабаром будуть заборонені продукти, що містять сліди розпаду цих речовин.
За матеріалами закордонної преси Анатолій Гурман