здорові бджоли
Здоров'я бджіл

Успіх пасіки починається зі здорових бджіл

Весною на пасіці закладється фундамент успіху в майбутньому бджільницькому сезоні. Тільки сильні і здорові бджолині сім’ї забезпечать хороший взяток меду та зможуть протистояти негативному впливу різних збудників хвороб і токсикантів (пестицидів).

Гніздо бджіл необхідно тримати в теплі, для цього потрібно прибрати порожні рамки, скоротити гніздо, поставити глуху перегородку і утеплити подушкою з боку.

Багато бджолярів захоплюються утепленням гнізд різними сучасними матеріалами у вигляді плівок, фольги з пінопластом, полистеролу будівельного, пінопласту і тому подібне. Цього ні в якому разі робити не можна, так як санітарні норми вказують, що у вулику можна утримувати матеріали, яким дозволено контактувати з харчовими продуктами, такі матеріали мають спеціальне маркування.

Стимулюючу підгодівлю рідким кормом краще робити цукровим сиропом з додаванням стимулятора Апітотус, відповідно до інструкції щодо його застосування.

Навіщо потрібні стимулюючі підгодівлі навесні, навіть якщо у вулику достатньо корму?

Навесні білковий корм (пилок) в природі з’являється набагато раніше ніж вуглеводний (нектар), це пов’язано з температурними факторами та особливостями рослин ранньою весною. Але бджолиній сім’ї необхідний баланс надходження білкового і вуглеводного корму.

Якщо буде надходити тільки білковий корм у бджіл почнуться проблеми у вигляді захворювань (пилковий токсикоз, філаментовіроз, ноземоз, спіроплазмоз та ін.). Тому, не дивлячись на те, що у вулику є мед після зимівлі, бджіл треба підгодовувати рідким сиропом, краще зі стимулятором. Це буде стимулювати матку до відкладання яєць і сприятиме швидкому росту сили бджолиних сімей до першого взятку, який забезпечить початок успішного сезону.

Після обльоту бджіл, необхідно перевірити підмор бджіл після зими на наявність захворювань. Для цього від 5-10 сімей необхідно відібрати підмор (або по 10-15 штук живих бджіл) і направити у ветеринарну лабораторію, або спеціалізовану лабораторію Інституту тваринництва для дослідження. Починати сезон треба з упевненістю, що немає захворювань, які призводять до ослаблення і загибелі бджіл.

Навесні необхідно в обов’язковому порядку провести обробки від кліща, незалежно від того, як і чим бджоляр проводив обробки восени. Самка кліща, яка перезимувала, несе небезпеку того, що вона дає потомство кліща стійкого до акарицидів. Тому ми рекомендуємо застосовувати препарат Апізан, який має високу ефективності навіть у випадках, якщо на пасіці з’явилася популяція кліща стійкого до акарицидів. Застосовувати Апізан необхідно відповідно до інструкції щодо його застосування, але смужки виймати з гнізда за 6-10 днів до початку медозбору.

Навесні розширювати гнізда можна тільки стільниками від здорових сімей та продезінфікованими дозволеними препаратами (перекис водню, надоцтова кислота). Якщо бджоляр вирішив розширювати пасіку і хоче закупити бджолині пакети в інших регіонах, йому настійно рекомендуємо виїхати в передбачуване місце закупівлі бджіл оглянути особисто пасіку і відібрати живих бджіл на аналіз в лабораторії Інституту тваринництва. Це буде гарантією благополуччя пасіки в поточному сезоні і в майбутньому. 

Автор: Євген Руденко, доктор ветеринарних наук, член-кореспондент НААН.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *