пасеки Украины
Законодавство

В Україні більше, ніж 43,5 тисячі пасік

Понад 43,5 тисячі зареєстрованих пасічних господарств містить на сьогодні єдиний електронний державний Реєстр паспортів пасік. Це більше, ніж 2,2 мільйона бджолосімей. За словами віцепрезидента Спілки пасічників України Сергія Гриньова, створення єдиного реєстру відкриває нові можливості для розвитку українського бджільництва та працює на позитивний імідж України, як експортера меду:

– Цифри, які ми бачимо в реєстрі, говорять про те, що Україна спроможна виробляти щорічно понад 110 тис. тонн меду. Візьмемо середній показник 50 кілограм на бджолосім’ю і ми маємо саме такий результат. Це дає відповідь на багато питань. Адже в США Україна  вже потрапила до переліку країн, проти яких розпочали антидемпінгове розслідування. І одна з підстав – ставилося під сумнів , що Україна може виробляти таку велику кількість меду, як вона експортує. Висувалися припущення, що мед фальсифікується, тому його так багато і він такий дешевий. І все тому, що не було реєстру і не було зрозуміло скільки у нас насправді пасік, скільки бджіл, в відповідно і скільки меду виробляємо. А реєстр показав, що в нас понад 43 тисячі тільки зареєстрованих пасік. І це при тому, що не всі пасічники зареєструвалися. Тому , насправді, їх ще більше. Це пояснює, чому Україна займає перше місце в Європі  і третє в світі за обсягом експорту меду. Ідею та ініціативу Спілки пасічників України щодо запровадження Реєстру паспортів пасік, фактично діючи на випередження негативній ситуації навколо українського меду, Мінекономрозвитку реалізувало своєчасно і ми ще не раз переконаємося у позитивності цих змін.

Суттєво допомагає пасічникам і державна дотація на наявні бджолосім’ї, яку цього року вони мають отримати вдруге, вважає Сергій Гриньов:

Закупівельна ціна на мед в Україні така, що дозволяє пасічникам виживати, але не розвиватися. А 200 гривень дотації на бджолосім’ю, покривають хоча б якісь витрати на виробництво. А є пасічники, я знаю, яким дотація допомогла розширитися, купити вулики, бджолопакети. Це реально крок вперед, якщо порівнювати з ситуацією в українському бджільництві останніх десятиріч. Минулого року 23 тисячі пасічників подали документи на дотацію. Це майже 240 мільйонів гривень. Цього року кількість кількість бажаючих отримати дотацію може збільшитися майже вдвічі. В будь якому випадку дотацію буде виплачено, в цьому в мене сумнівів немає.В 2020-му далеко не всі пасічники вірили, що дотація буде. Але ті, хто дослухався, отримав, не зважаючи на те, що сума дотацій, яку виплатили, була більшою від запланованої. В січні 2020 року мова йшла про 50 мільйонів гривень. Практично на кожній нараді в міністерстві ми піднімали питання, що цього недостатньо. У червні суму збільшили і вона вже складала 110 мільйонів. Але я розумів, що й цих коштів буде замало. І дійсно, коли прийшли документи на дотацію, в міністерстві були дещо шоковані, бо виплатити треба було 240 мільйонів гривень. Вихід знайшли: перекинули кошти з других напрямків, де заяв було менше і в результаті всі пасічники, які подавали документи на дотацію, в кінці грудня отримали гроші в повному обсязі. Зрозуміло, що цього року загальна сума буде більшою, ніж минулого. Але сумніватися в тому, що дотацію пасічникам буде виплачено, підстав не бачу.
Без Реєстру паспортів пасік передбачити загальний розмір дотацій на бджолосім’ї, як ми бачимо, у 2020-2021 роках було вкрай складно. Але на сьогодні Реєстр вже є і це допоможе надалі заздалегідь визначати скільки потрібно коштів на дотації пасічникам.   


Автор: Саріогло І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *