Євген Руденко
Здоров'я бджіл Сучасники - інтерв'ю

Євген Руденко: “Здоров’я бджіл починається з правильного утримання”

Чи принесе пасіка бджоляру якісний мед, прибуток і моральне задоволення залежить, звичайно, від багатьох факторів. Серед найважливіших – здоров’я бджіл. Про бджолині хвороби та те, як їх попередити, говоримо з директором Інституту тваринництва НААН, доктором ветеринарних наук Євгеном Руденком. 

Євгене Володимировичу дослідженням такої проблеми як хвороби бджіл Ви займаєтесь не один десяток років. Яка ситуація на сьогодні? Від яких хвороб бджоли потерпають найбільше? 

– На сьогодні науці відомо близько 20 різноманітних хвороб медоносних бджіл, як інфекційних, так і неінфекційних. Серед найпоширеніших інфекційних та інвазійних захворювань: американський і європейський гнилець, мішотчатий розплід, аскосфероз, ноземоз та варрооз. Навколо нас живе величезна кількість мікроорганізмів: сапрофітів, які існують в природі на рослинах і з пилком або нектаром потрапляють в бджолине гніздо. Відбувається постійна міграція збудників хвороб, яка прискорюється змінами клімату, екологічними проблемами, застосуванням гербіцидів.

Кілька років тому, наприклад, вважалося, що кліщ, який паразитує на бджолах, це був Varroa jacobsoni, пройшов час і з’ясувалося, що це Varroa destructor. Не тому, що вчені помилялися. Клімат змінився і кліщ, який раніше був відомий лише в Китаї, потім перемістився на Далекий схід, а відтепер добре почуває себе і в Європі. Так само і збудник ноземозу. Раніше головним збудником хвороби був Nosema apis, сьогодні – Nosema ceranae. Раніше від Nosema ceranae страждали лише азіатські бджоли, але поступово він перейшов на медоносних. Є також віруси, які колись вражали лише джмелів та ос, а сьогодні вони перейшли на бджіл.

Коли для лікування інфекційних хвороб бджіл застосовувалися антибіотики вдалося знизити рівень захворюваності на гнильцеві хвороби. Але з 2003 року застосовувати в бджільництві антибіотики та інші медичні препарати заборонено. Тому бджоли виживають сьогодні лише внаслідок природного імунітету та профілактики, на пасіках можуть використовуватися лише зоотехнічні та біологічні методи. Хоча на мою думку, така поголовна заборона не є обґрунтованою. Адже крім виробництва меду, існують пасіки, які, наприклад, займаються племінним бджільництвом. Тому потрібно в бджільництві підходити диференційовано.

Для того, щоб бджоли були гарантовано здорові, для племінного бджільництва та виробництва бджолопакетів краще все-таки розробити систему профілактики інфекційних хвороб з урахуванням того, щоб залишки препаратів не потрапляли в нові сім’ї, які будуть формуватися. Інакше ми маємо ситуацію, коли багато бджолопакетів, які виробляються на Західній Україні є носіями збудників інфекційних захворювань. І разом з пакетами ці хвороби розповсюджуються по всій Україні.

Які головні причини захворювань? Чому хворіють бджоли?

– Порушення технології та ветеринарно-санітарних правил утримання бджіл. Це основа виникнення всіх хвороб. В природі бджоли існують вже мільйони років. І вони вижили, хоча весь цей час контактували з мікробами, вірусами та бактеріями. Вижили, бо виробили імунітет. На сьогодні, коли стрімко розвивається інтенсивне сільське господарство, де застосовуються сильнодійні засоби захисту рослин імунітет бджіл слабшає. Під впливом отрутохімікатів комахи втрачають можливість захистити себе від хвороб. Спостерігається тенденція до більшого розповсюдження певних видів захворювань.

Раніше, ще коли я починав займатися дослідженнями в галузі бджільництва, вірусні хвороби зустрічалися в 5-7% випадків. То сьогодні це вже 30-40 % випадків. Хочу ще раз підкреслити, що головною причиною того, що бджоли хворіють, є бджоляр, який не дотримується технології утримання та елементарних санітарних правил. А все інше, це вже фактори, які лише сприяють ослабленню організму бджоли та виникненню захворювання.

Адже чим керується більшість наших пасічників у роботі з бджолами? Власним практичним досвідом. Вони багато читають, спілкуються один з одним, щось придумують, експериментують. Але в той самий час, нерідко ігноруючи наукові рекомендації, напрацьовані вченими, які спеціалізуються на питаннях профілактики інфекційних хвороб. Хтось придумав, наприклад, вдвічі збільшити дозу препарату. Хвороба відступила, начебто все гаразд, але ж, які ми маємо наслідки… Збільшується стійкість збудника захворювання до цього препарату.

Або ще такий приклад. Сьогодні чимало пасічників, обробляючи бджіл у боротьбі з кліщем користується забороненими методами: пушки, електро випаровувачі, які спалюють діючу речовину препаратів. Відбувається не дозований викид діючої речовини або нових метаболітів, які утворились в результаті високих температур. По перше, дуже висока температура призводить до того, що змінюються хімічні властивості препарату. По друге він засмічує віск, який потім переробляється у вощину і гуляє пасіками.

А дикі бджоли хворіють? 

– Хворіють. Але бджоли наділені механізмами самозахисту. І не тільки дикі. Ще Петро Прокопович, описуючи таку хворобу як гнилець, помітив наступне. Якщо дуже багато личинок диких бджіл починає гинути від гнильця, бджоли залишають гніздо, перелітають на нове місце, міняють матку, відбудовують нові соти. І цей без розплідний період сприяє тому, що захворювання зникає.Тому й на пасіках бджолярі нерідко стикаються з тим, що бджоли злітають з гнізда. Роїння, до речі, теж є одним з механізмів самозахисту. Коли певний вид відчуває якусь загрозу своєму існуванню, він починає посилено саморозмножуватися, щоб зберегти себе, як вид. У бджіл це якраз і проявляється в роїнні. 

Зараз— лютий, останній зимовий місяць. Які існують головні ризики для здоров’я бджіл?

– Все залежить від того, як пасічник підготував бджіл з осені. Якщо вони ввійшли в зиму, маючи 8-10 вуличок, то це сильна сім’я, яка здатна обігріти гніздо, взяти та розігріти корм, який закристалізувався. Але ви зверніть увагу, які цієї зими перепади температури. Головні ризики: під впливом низької температури може статися осипання бджіл та закристалізуватися корм. 

Сильні та середні сім’ і, які зимують на вулиці, здатні побороти вологість, намерзання та інші неприємні наслідки такої погоди. У слабких сімей, там де 5-7 вуличок, шансів менше. Тому пасічникам треба уважно слухати бджіл і оцінювати в якому стані знаходиться клуб. Якщо чути по гудінню, що виникли негаразди, терміново приймати заходи. Можливо занести бджіл до зимовника, додати корму, оглянути вулик.

Багато, мабуть, залежить і від вуликів, в яких утримуються бджоли?

– Звичайно. Я — прихильник класики. Є конструкція, апробована сторіччями. Гарна деревина, оптимальна товщина стін, які утримують тепло та вологу, не дають утворюватися вогкості…

Коли можна буде проводити перший огляд бджіл?

– Перший весняний огляд не завжди збігається з першим обльотом. Обльот трапляється і в дні, коли ще сніг лежить. Але огляд бджіл треба проводити при температурі вище 12 градусів тепла і коли вона стабільна. Тому що, якщо буде холодно, є ризик переохолодити матку і матка тоді стане трутовкою. Після обльоту можна зробити лише побіжний огляд, корм підкласти, якщо не вистачає, годівниці стельові поставити. Стимуляція роботи матки та роботи бджіл відбувається тоді, коли вони відчувають приток свіжого вуглеводного і білкового корму. Пилок інколи рано з’являється, бо зацвітають ліщина, перші квіти та верба. А от вуглеводного корму іноді не вистачає.Тому, доки не зацвіли медоноси, багаті на нектар, бджіл краще підгодовувати цукровим сиропом.

Поєднуєте наукову діяльність з практичним бджільництвом? Свою пасіку маєте?

– У мене був вчитель Олексієнко Федір Малофеєвич, відомий науковець, який досліджував хвороби бджіл. Взагалі, по хворобах бджіл в Радянському Союзі існувало 2 наукових школи: Московська та Харківська. Так от, як тільки я прийшов працювати до лабораторії, Федір Малофеєвич сказав: якщо збираєтесь займатися наукою, вивчати бджіл, ви не повинні мати власних бджіл. Спочатку мені це здалося дивним, але згодом я зрозумів чому він так сказав. Дійсно, поєднувати практичне бджільництво з наукою, так щоб там і там були вагомі результати, практично неможливо. Я обрав науку. Але з бджолами працюю постійно і отримую від цього задоволення та енергію.

Автор: Саріогло І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *